BELLONA işçisi tepkili: Keşke ona rastlamasaydık

BELLONA işçisi tepkili: Keşke ona rastlamasaydık

“İyi Ki Ona rastladım…” sloganıyla akıllarda yer eden mobilya devi BELLONA’da işçiler “Keşke ona rastlamasaydık” diyorlar.“Rastlamasaydık” diyorlar, çünkü haklarını alamamaktan şikayetçiler. Haklarını araması gereken sendikaları Hak-İş’e bağlı Öz Ağaç İş sendikasının da i

“İyi Ki Ona rastladım…” sloganıyla akıllarda yer eden mobilya devi BELLONA’da işçiler “Keşke ona rastlamasaydık” diyorlar.
“Rastlamasaydık” diyorlar, çünkü haklarını alamamaktan şikayetçiler. Haklarını araması gereken sendikaları Hak-İş’e bağlı Öz Ağaç İş sendikasının da işçi lehine mücadele etmemesinden de şikayetçiler.
Geçtiğimiz haftalarda başlayan ve yaklaşık 10 bin işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşme sürecinin iyi gitmediğini düşünen işçiler, patron tarafının önerdiği yüzde 7.5’luk maaş zammı önerisine tepkililer. Sözleşme görüşmelerinde maaş ve maaşlara yansıyan ikramiyelerde tıkanma olduğunu söyleyen işçiler, sendikanın yüzde 10 ve 85 TL ek zam beklentisi yaratmasına rağmen patronun genel ortalamada 45-50 TL’lik zam önerisinin nasıl açıklanacağını beklediklerini bildirdiler.
Bazı sosyal haklarda iyileşme yerine eksilmeler yaşanmasının, bazı hakların başka hakların ilavesi gibi gösterilmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyen işçiler örnek olarak kuru bakliyatların kesilerek un, şeker ve yağ kilolarının artırılmasını gösteriyor.
“Niye kesiyorlar, onlar da artsın, un da artsın” diyen işçiler, sürece müdahale edebilmek için uğraşıyor. Bu nedenle sendikaya topluca giden işçiler bunu daha sık yapmaları gerektiğini vurguluyorlar.

SENDİKAYA TEPKİ

İşçiler, “Sendika bizim sendikamız, başına çöreklenmişler gitmiyorlar” sözleriyle eleştirdikleri sendikalarından sözleşme imzalanmadan önce üretimi etkileyecek eylem ve etkinlikleri örgütlemesini bekliyorlar.
 “Artık bu böyle gitmez, gırtlağa geldi mi geri dönüşü olmayan şeyler olabilir” sözleriyle sendikaya mesaj gönderen işçiler, Kayserili işçi kardeşlerinin kaderlerine razı tutumunu aşması gerektiğini belirtiyorlar. (Kayseri/EVRENSEL)

www.evrensel.net