Qamışlo

Qamışlo'da ilk özgür Newroz

Suriye Kürtlerinin başkent olarak kabul ettikleri Qamışlo'da tarihi bir Newroz kutlandı. Kürtçe batı anlamına gelen Rojava kelimesiyle de ifade edilen Suriye'nin kuzeyindeki Kürt bölgesinde yaklaşık bir yıldır yönetimi ele almış olan ve bu süreci bir 'devrim' olarak nitelendiren Suriye Kürtleri ilk özgür Newrozları

Fatih Polat / Mehmet Aslanoğlu


Sabahın erken saatlerinde on binlerce kişinin doldurmuş olduğu Qamışlo'daki Newroz alanında, Newroz ateşi yakıldıktan sonra halk türküler ve halaylarla Newrozunu kutladı. Öcalan posterlerinin hakim olduğu alanda dev bir Öcalan posteri de dikkat çekerken, Öcalan için özgürlük talep eden sloganlar öne çıktı.

Qamışlo'daki Newroz'da Batı Kürdistan Demokratik Toplum Hareketi'nin (TEVDEM) bayrakları alanda en fazla taşınan bayraktı.

Qamışlo'daki Newroz, Suriye'deki Kürt örgütlerinin çatı örgütü olan Kürt Yüksek Konseyi tarafından gerçekleştirildi.

Güvenliğin YPG tarafından sağlandığı miting alanının üzerinde Esad yönetimine bağlı bir helikopter alçaktan uçuş yaparken, alanda bulunan on binlerce kişi sloganlarla buna tepki gösterdi. (Qamışlo/EVRENSEL)

evrensel.net
www.evrensel.net

0 yorum yapılmış

    Yorum yapın

    Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.