20 Mart 2013 13:32

Yaşam alanları için birleşiyorlar

Ordu ve Giresun’daki yaşam savunucuları, Ordu’da toplantı gerçekleştirdiler. Ordu KESK toplantı salonunda bir araya gelen Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu, Fatsa Derelerin Kardeşliği Platformu, Temiz Ünye Çevre Platformu ve Giresun Derelerin Kardeşliği Platformu; bölgelerindeki HES, termik santral ve taş ocağı şirketlerine karş

Yaşam alanları için birleşiyorlar

Paylaş

Ordu ve Giresun’daki yaşam savunucuları, Ordu’da toplantı gerçekleştirdiler. Ordu KESK toplantı salonunda bir araya gelen Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu, Fatsa Derelerin Kardeşliği Platformu, Temiz Ünye Çevre Platformu ve Giresun Derelerin Kardeşliği Platformu; bölgelerindeki HES, termik santral ve taş ocağı şirketlerine karşı hukuksal ve fiili mücadelenin yöntemlerini tartıştı.

Ordu ve Giresun’da açılan davalara hukuksal destek sunan Av. Alptekin Ocak’ın da katıldığı toplantıda, Ordu’nun Gülyalı, Mesudiye, Gölköy, Fatsa, Kumru, Ünye ilçelerinin köylerinden ve Giresun’un Dereli ilçesinden muhtar, belediye meclis üyeleri ve köylüler de yerini aldı.

Açılan davalarda ‘yürütmenin durdurulması’ kararı verilse de kimi yerlerde mahkeme kararlarına uyulmadığı söylendi. Kararı uygulamayan bürokratlara kaşı yaptırım uygulanması için gerekirse tazminat davalarının açılabileceği belirtildi. Keyfiliğin bulunduğu yerlerde fiili mücadelenin temel alınması öne çıkarıldı.

BİR ADIM SONRASI TARTIŞILDI

Toplantıda rant için derelerin talan edilmesine izin verilmemesi ve yöre halkının yaşam alanlarına sahip çıkması için şirketlerin amaçlarının anlatılması kararı alındı.

İlçelerde ve köylerde verilen mücadelelerde dayanışma içinde olunması, hem hukuksal, hem de fiili yardımlaşmanın sağlanması konusunda görüş birliği sağlayan platformlar, birlikte koordinasyonu sağlayacak yeni bir örgütlenmenin nasıl oluşturulması gerektiği üzerinde değerlendirme yaptı. (Ordu/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Opera’ya da bir cami

SONRAKİ HABER

‘Rus uçakları İdlib’e hava saldırısı düzenledi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa