Demiryolu çalışanları uyarı grevine çıktı

Demiryolu çalışanları uyarı grevine çıktı

Almanya’da demiryolu işkolunda sendika ile Alman Demiryolları (DB) arasında yapılan toplu iş sözleşmelerinin çıkmaza girmesi üzerine bu sabah ülke genelinde yapılan iki saatlik grev etkili oldu. Sabah saat 06.00-.8.00 arasında gerçekleştirilen uyarı grevi nedeniyle başta kar yağışının olduğu Doğu Almanya’da eyaletler olmak üzere &

Berlin, Hamburg, Frankfurt, Kiel ve özellikle Saksonya eyaletinin bir çok kentinde etkili olan grevlerden ötürü çok sayıda insan işe gecikmeli olarak gidebildi. DB adına yapılan açıklamada da grevin ülke genelinde etkili olduğunu belirtilerek, ulaşımın ancak öğleden sonra normale dönebildiği ifade edildi.

Demiryolu İşçileri Sendikası (EVG) adına yapılan açıklamada uyarı grevine katılımın yüksek olduğu belirtilerek, hedeflenin eylemin başarıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

EVG ile Alman Demiryolları arasında 130 bin çalışan için yapılan TİS görüşmelerinden bugüne kadar bir sonuç alınamamıştı. Taraflar bugün Berlin’de bir araya gelerek görüşmelere devam ettiler. EVG, çalışanların ücretlerine bir yıl için yüzde 6.5 zam yapılmasını talep ediyor. İşveren ise şu ana kadar ilk yıl için yüzde 2.4, ikinci yıl için ise yüzde 2 zam teklifinde bulundu. Ayrıca önümüzdeki yıl içinde bir sefere mahsus olmak üzere 400 avro verme teklifi yaptı. Sendika, bunun kabul edilebilir bir teklif olmadığını belirterek uyarı grevine çıkmaya karar vermişti. (Köln/EVRENSEL)

www.evrensel.net