17 Mart 2013 04:22

‘Yerel basını susturdu Evrensel’i susturamaz’

Güçlü İplik işçileri, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’ın gazetemiz Evrensel’in Güçlü İplik direnişiyle ilgili haberlerinin gerçeği yansıtmadığı yönündeki iddialarına cevap verdi. İşçiler Evrensel gazetesinin direnişin başından beri mücadeleriyle ilgili haberleri verdiğini, gerçekleri orta

‘Yerel basını susturdu Evrensel’i susturamaz’

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş
Doğan Sekmen

‘POLİS VALİNİN EMRİYLE BİZE GAZ SIKIYOR’

Direnişe başladıkları günden beri Evrensel Gazetesi ve Hayat Televizyonunu yanlarında gördüklerini söyleyen iplik işçisi Abuzer Akman şöyle konuştu “Bizim yanımızda ne yerel ne de ulusal basın vardı. Valinin gazeteye çektiği faksı okudum. Gazetenin yalan yanlış haberler yayınladığını söylüyor. Bize biber gazını sıktıran, cop vurduran, kurduğumuz çadırları yıktıran, sendikacılar yanına gittiğinde ‘Adıyaman’ı karıştırmaya geldiniz. Adıyaman sendikayı istemiyor’ diyen siz değil miydiniz? Polis elinde sizin altına imza attığınız kararlarla gelip kurduğumuz çadırları yıkıyor. Sendikaya üye olan kadın arkadaşlarımızı onarlı gruplarla yanına çağırıp ‘Sendikadan istifa edin gidin işe başlayın’ diyen yine sizsiniz.”

‘DOĞRU HABERİ EVRENSEL’DE OKUDUM’

52 gündür sürekli eylem yapmalarına rağmen diğer gazete ve televizyonlarda bir kez yer bulabildiklerini söyleyen Osman Ayhan, “O da ‘işçiler Migros önünde polise saldırdı’ şeklinde yayınladı. Biz orada polise saldırmadık, polis bize saldırdı. Biz orada Migros’un önünde değil AKP Adıyaman İl Binası önündeydik. Bir tek Evrensel’de haberi doğru okudum. Vali ile görüşmeye gittiğimizde zor durumda olduğumuzu ve bize yardım etmesini söyledik vali de bize ‘gidin çalışın’ dedi. Biz fabrikaya gittiğimizde patron da ‘sendikadan istifa edin öyle gelin’ diyor. Çadır kurduk çadırı başımıza yıktılar. Evrensel de bunları haber yapıp yayınladı. Evrensel her zaman doğru haber verdi. Vali gelip işten atılan 250 işçinin ailesi ne yapıyor diye sormuyor” dedi

‘TEK BİR KELİME YALAN YOK’

“52 gün boyunca sabah evden çıkıp akşama kadar gün içinde ne yaşadıysak Evrensel Gazetesi haber yapıp onları birebir yayınladı” diyen Yunus Akyol, Evrensel’in hiçbir şekilde kasıtlı yalan yanlış haber vermediğinin altını çizdi. Akyol şöyle devam etti; “Biz bunun içindeyiz, takipçisiyiz. Her gün Evrensel’i takip ediyoruz. Biz bunu yaşadık en iyi biz biliriz. Sayın vali yoksa bizim eylemimizi kırmak için mi böyle yaptı? Biz yapılan tüm haberlerin canlı şahidiyiz. Hepsi de doğru tek bir kelime bile yalan haber yok.”

Sendikalaştıkları için işten atılan 250 işçinin isim listesinin Adıyaman Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren diğer fabrikalara dağıldığını söyleyen Akyol şunları söyledi; “Aramızda durumu iyi olmayıp da çalışmak zorunda kalan arkadaşlarımız var. Onlar bu fabrikalara gittiklerinde 2-3 saat çalışıyorlar sonra patron çağırıyor sen Güçlü'nün elemanısın, sen sendikalısın biz seni çalıştıramayız deyip işten kovuyor.” (Adıyaman/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Zemo’ film festivalinde

SONRAKİ HABER

Attorney Eyüboğlu: Documents appended to Şebnem Korur Fincancı file not crime evidence

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa