16 Mart 2013 13:59

‘Zemo’ film festivalinde

BU yıl 32.si yapılacak olan İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek belgeseller arasında ZEMO’da yer alacak. ZEMO; Van’da 23 Ekim 2011’de yaşanan depremin haber takibi için giden ve 9 Kasım’da Bayram Otel’de 24 kişiyle birlikte yaşamını kaybeden gazeteci Cem Emir’in hayatını ele alıyor.Belgeselde Cem’in hayatıyla bi

‘Zemo’ film festivalinde

Paylaş
Şerif Karataş

Belgeselde Cem’in hayatıyla birlikte, Vanlı depremzedelerin yaşadıkları ve insanların yaşamlarına mal olan ihmaller de bir kez daha hatırlatılmış izleyiciye. Çekimleri Dersim, Van, Diyarbakır, İstanbul, Ankara ve Malatya’da yapılan belgeselde, Cem’in çocukluk ve gençlik yıllarındaki arkadaşları, ailesi ve mesleğe başladığı günlerden son anına kadar birlikte mesai harcadığı meslektaşları Cem’i anlatıyor.

CEM NEDEN ÖLDÜ?

İlk gösterimi Van’da yapılan ZEMO’nun yönetmenliğini Cem’in kardeşi Kemal Emir yaptı. Çekimleri dört ay süren belgesel İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivalinde belgeseller bölümünde gösterilecek. Depremde Vanlıların yaşadıklarından ağabeysini de etkilediğini anlatan Kemal Emir, “Depremzedeler için yapabileceği en iyi şeyin orada yaşananları tüm çıplaklığı ile Türkiye’ye ve dünyaya duyurmak olduğunu düşünüyordu. Ben oradaki depremde hayatını kaybedenler adına ağabeyimi bir sembol olarak görüp  hayatını ve hayatını kaybetmesine neden olan ihmali göstermeye çalıştım” dedi. Cem’in neden öldüğünün bilinmesini istediğini aktaran Emir, “Belgeselde de görülecektir ki, Cem ile birlikte orada onlarca  insan aslında bazı yetkililerin ihmalkarlığı nedeniyle ölmüştür” şeklinde konuştu.

Dersim’de gazetemizde mesleğe başlayan Cem, sırasıyla DİHA, ANKA ve yaşamını yitirdiğinde DHA’da muhabirlik yapıyordu.
(İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Limanda direniş sürüyor

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa