16 Mart 2013 11:03

‘Elfo Ana cezaevinde ölmesin!’

8 yıldır tutuklu bulunan tansiyon ve romatizma hastası 79 yaşındaki Elfo Ülper’in tahliye edilmesi için imza kampanyası başlatıldı.‘Elfo Ana cezaevinde ölmesin!’ başlığı ile başlatılan imza kampanyasında, Elfo Ülper’in son günlerini ailesinin bakımı altında, evinde geçirmesi için tahliye edilmesi isteniyor.

‘Elfo Ana cezaevinde ölmesin!’

Paylaş

‘Elfo Ana cezaevinde ölmesin!’ başlığı ile başlatılan imza kampanyasında, Elfo Ülper’in son günlerini ailesinin bakımı altında, evinde geçirmesi için tahliye edilmesi isteniyor.

79 yaşındaki Elfo Ülper için başlatılan imza kampanyasının çağrı metni;

"Elfo Ürper, 79 yaşında Şırnak'lı bir ana. 8 yıl önce 18 yıllık hapis cezasına çarptırıldı ve o zamandan beri cezaevinde tutuluyor. İlerlemiş yaşına rağmen, cezasının tamamlanması için 7 yıl daha cezaevinde kalması gerekiyor.

Tansiyon ve romatizma hastası olduğu için bacaklarının uyuştuğundan yakınıyor. Ayrıca nefes darlığı problemi yaşıyor. Yakın zamanda elinden ameliyat olduğu için çamaşırlarını bile kendi başına yıkayamaz durumda. Cezaevi koşulları, yaşadığı sağlık problemleri ve yaşlılığından ötürü Elfo Ana'nın kaldıramayacağı kadar ağır. Hayatını kendi başına idame ettiremeyecek durumda, kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için başkalarının yardımına gereksinimi var.

Şu anda Batman M tipi cezaevinde yatmakta olan Elfo Ana'nın çocukları sağlık sorunları ve maddi yetersizlikten ötürü yılda en fazla birer kez görebiliyorlar annelerini. Bir kısmı memleketinde, bir kısmıysa başka şehirlerde yaşayan çocuklarından ve toprağından uzakta olmak, ilerleyen yaşı ve kendi işlerini göremez durumda olması moralini bozduğu gibi sağlığını da kötü etkiliyor. Son zamanlarda sürekli tekrarladığı cümle bütün korkularını özetler nitelikte aslında: 'Burada ölmek istemiyorum.'

Elfo Ana'nın avukatı, 'Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama' sebebiyle Cumhurbaşkanlığı özel affından yararlanıp serbest kalması için Adalet Bakanlığı'na başvurdu. Af talebine karşılık Adli Tıp Kurumu'nun düzenlediği raporda Elfo Ana'nın muayenesi sonucunda bu kapsama girmesi için gerekli bulguların olmadığı belirtildi. Yani 80'ine girmekte olan Elfo Ana'nın ilerlemiş yaşı ve kötüleşmekte olan sağlık sorunları resmi makamlarda bir karşılık bulamadı. Elfo Ana yılmayıp bir itiraz dilekçesiyle durumunun ve dosyalarının tekrar incelenmesini istedi.

79 YAŞINDAKİ BİR ANA İÇİN 8 YILLIK TUTSAKLIK YETMEZ Mİ?

Başta Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanı olmak üzere vicdan sahibi herkesi, 'Burada ölmek istemiyorum' diyen Elfo Ana'nın son günlerini ailesinin bakımı altında, evinde geçirebilmesi için duyarlı olmaya çağırıyoruz.’

İmza kampanyasına destek vermek için tıklayınız    (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Halepçe'de katledilenler anıldı

SONRAKİ HABER

Röveşatanın tarihi: Kim icat etti, ilk nerede görüldü?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa