15 Mart 2013 13:39

Fazla mesailere kalmayalım!

MESS grup sözleşmesinde düşük zam dayatan patronlara tepki gösteren Mercedes ve Arçelik işçileri, sendikaları Türk Metal’i harekete geçmeye çağırdı. Alınacak kararları hayata geçirmeye hazır olduklarını ifade eden işçiler, ilk olarak fazla mesaiye kalmama eyleminin yapılmasını istiyor.Mercedes Benz Ho

Fazla mesailere kalmayalım!

Paylaş
Erkan Sarıoğlu

Mercedes Benz Hoşdere Fabrikasında çalışan işçiler MESS’in yüzde 4,6 zam teklifini kabul edilemez buluyor. Fabrikada üretimin yoğunlaştığını kaydeden işçiler önümüzdeki aylarda günlük üretimin 15’ten 16 otobüse çıkarılacağını aktardılar.

UYKU DIŞINDA HER ŞEY LÜKS

1 saat fazla mesainin zorunlu hale getirildiğine dikkat çeken işçiler, gece gündüz çalıştırıldıklarını anlattılar. Bir işçi gününün nasıl geçtiğini şöyle dile getirdi: “Mesela öğle vardiyasında işe gitmek için saat 14.30 civarında yola çıkıyoruz. Gece ise saat 01.00’da evde oluyoruz. Yatıyoruz, öğlen 12.00’ye doğru uyanıyoruz. Yemek yiyip tekrar fabrikaya gidiyoruz. Hayatımız bundan ibaret hiçbir sosyal yaşantımız yok. Bazen eşimizle dahi sohbet edecek zaman bulamıyoruz.”

Bu kadar yoğun çalışmaya karşın ücretlerin yeterli olmaması nedeniyle geçim sıkıntısı yaşadıklarını anlatan işçi şöyle devam etti: “Uyumanın dışında her şey bizim için lüks. Evden çıkmak, sinemaya gitmek, halı saha maçı yapmak... Aklınıza ne geliyorsa, ne yapsak bu borcumuzun biraz daha artması ve sıkıntılarımızın daha da artması anlamına geliyor.”

Üretim hızlandıkça baskının da arttığını anlatan işçiler, kendilerine fazla mesailerle ilgili kağıtlar imzalatıldığını, üretimde hata yapmaları halinde bunun ücretlerinden kesileceğinin söylendiğini dile getirdiler. Yaşadıkları bu sorunlar nedeniyle

ALINAN KARARLAR UYGULANMALI

Sendikalarının uyuşmazlık tutma kararını doğru bulduklarını ifade eden belirten işçiler, “Süreç ağır işliyor. Bu süreci bekleyerek geçirirsek MESS işçiler halinden memnun diyerek yaptığı teklifi arttırmaz veya çok az arttırır. Uyuşmazlık sürecinde MESS’in adımlarını beklemek yerine işyerimizde fazla mesailere kalmayarak tepkimizi gösterebiliriz” önerisini getirdiler. Henüz işyerinde toplantı yapılmadığını kaydeden işçiler, bir an önce toplantı yapılmasını ve toplantıda alınan kararların uygulanmasını istiyor.


NE GEREKİYORSA YAPARIZ

Beylikdüzü Arçelik fabrikasında çalışan işçilerde Mercedes Benz Hoşdere işçileri gibi sendikanın uyuşmazlık kararının doğru buluyor ve ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını söylüyor. Geçen sözleşme döneminde de benzer bir süreç yaşadıklarını dile getiren işçiler, sendika temsilcilerinin fazla mesaiye kalmama kararını kendilerine söyledikten sonra yüzde 100 katılım sağladıklarını hatırlattılar. Fabrikada çok fazla işçi sirkülasyonu olduğunu söyleyen işçiler, şunları dile getirdiler: “Sözleşme sürecinde üretim düşüklüğü bahanesiyle 200 arkadaşımız işten atıldı. Artık işten atmalar doğal bir şey haline gelmeye başladı. Yılın 10 ayı yoğun üretim yapıyoruz. Zamların olacağı aylarda her ne hikmetse talepler azalıyor ve işten çıkartılıyoruz. Bu tek anlamı var bizlerin gözünü korkutmak ve istedikleri çalışma koşullarına razı olmamız. Bu durumu kabul etmiyoruz. İşten atmaların durdurulmasını ve güvence altına alınmasını istiyoruz. Metal işçileri olarak birlik olursak taleplerimizi elde ederiz.”


UYUŞMAZLIK TUTULMUŞTU

TÜRK METAL ile Mess arasında yürütülen 2012-2014 dönemi Toplu İş Sözleşmesi Müzakereleri uyuşmazlıkla sonuçlanmıştı. Türk Metal Sendikası’nın yüzde 18 ücret zammı talebine karşın MESS ilk 6 aylık ücret zammı olarak yüzde 4,6 teklif etmişti. 2,3 ve 4 aylık ücret zammı dönemleri ve sosyal yardımların 2. yılı için ise herhangi bir teklifte bulunmamış, teklifini sonra yapacağını belirtmişti. Yine MESS geriye doğru gerçekleşen yüzde 8,8 enflasyona karşı, Türk Metal’in birinci yılına yüzde 24 zam isteğinin karşısında yüzde  9 zam önermişti. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Başbakan’a ‘dilsiz şeytan’ hatırlatması

SONRAKİ HABER

Tutuklu CHP PM Üyesi Eren Erdem'in itirazına ret 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa