Sorumlu kim?

Sorumlu kim?

A.T. henüz 14 yaşında bir çocukken babası tarafından 15 bin TL karşılığında 66 yaşındaki birine eş olarak satıldı. 14 yıl boyunca uğradığı tecavüz, işkenceye dayanamayıp 4 çocuğuyla Van’a baba evine dönen A.T. bu defa da babası tarafından başka birine satılmak istendi. Son çare olarak kadın sığınmaevine giren A.T. 3 ay sonr

Nazan Sala

15 BİN TL

Çoğu insanın normal hayatına devam ettiği bir yaşta babası tarafından 15 bin TL karşılığında Şırnak’ın Silopi İlçesi’ne bağlı bir köyden gelen 66 yaşındaki bir erkeğe “eş olarak” satılan A.T, 14 yıl boyunca uğradığı tecavüzü, yaşadığı işkenceyi, maruz kaldığı dayak ve kötü muameleyi gerisinde bırakarak Van’a babasının evine döner. 4 çocuğuyla babası C.K.’ya sığınan A.T. yeniden satılmakla karşı karşıya kalınca, gittiği baba evinin bulunduğu Çaldıran’dan da kaçarak Van merkeze yerleşir. 6 aydır bir göz odada ayakta kalma mücadelesi veren genç kadın, kendisine uzatılacak kadın elleriyle yeni bir yaşam kurmayı hayal ediyor.

Babası ikinci evliliğini yapınca annesi dayanamayıp kaçar ve A.T’nin hikayesi başlar...

A.T, uzun bir süre 2 ağabeyi ve 12 yaşındaki kız kardeşi L.K’yle babalarının ikinci eşinin kötü muamelesine maruz kalır. Ağabeylerinin çalışmak için il dışında olduğu bir gün babalarının ikinci eşinden gördükleri dayağa dayanamayan küçük bedenler, durdurdukları bir arabaya binip Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’nde bulunan dayılarının yanına kaçar. Aradan bir kaç saat geçmeden babaları C.K dayıların kapısına dayanır ve kızlarını geri almak ister. Dayılarının ısrarına rağmen, küçük kızların feryatlarına aldırış etmeden C.K aldığı çocuklarla Çaldıran’a geri döner.

GİZLİ PAZARLIK

Çaldıran’a döndükten 2 gün sonra evde babası ve ikinci eşinin gizli bir pazarlık sonucu kendisini gelin ettiğinden haberdar olan A.T, çocuk aklı ile bu pazarlığı anlamaya çalışsa da bu pek kolay olmaz. “Babam beni istemeye gelenlere benden 5 yaş büyük baldızını gösterip, beni satmış” sözleriyle yaşanan trajediyi özetleyen A.T, eve gelen aracılara (simsar) kaçmasın diye elleri ve ayakları bağlanarak teslim edilir.

Uzun bir yolculuğun ardından hiç tanımadığı bir eve gelin olarak giden A.T, eş olarak verildiği 66 yaşındaki A.T.’nin dul ve 10 çocuk babası bir adam olduğunu öğrenir. Babasının 15 bin TL karşılığında, eş olarak verdiği 66 yaşındaki A.T.’nin tecavüzüne uğrayan küçük kız çocuğu A.T.; günlerce, ayarca hatta yıllarca, toplumun ortaklaşa inşa edip kullandığı “evlilik” kılıfının altında tecavüze uğrar.

‘SAMANLIĞA KÜMESE SAKLANIRDIM’

Yaşadıklarını, “O adamın bana dokunmaması için her gün samanlığa, kümese veya tandır evine saklanırdım. Komşulara giderdim, ağlardım. Beni kurtarmalarını isterdim. Ama beni her defasında bulup dövüyordu ve istediğini yapıyordu” cümleleri ve “Anlayabiliyor musun?” bakışlarıyla anlatmaya çalışan A.T, suçlunun kendisi olmadığını bilse de bütün bu yaşananlara katlanmak zorunda kaldığı için herkesi bu acıları yaşatanlara seyirci kalmaktan mahkum ediyor. Gittikten 3 yıl sonra hamile kalan ve doğurduğu ilk çocuğunu 2 aylıkken kaybeden A.T, zamansız bir şekilde babasının evine gönderilir. Baba evine döndüğünde abisi Ö.K.’nin, kendisinin satılmasına isyan ettiği için evliliğinden 3 yıl sonra intihar ettiği haberini alır. A.T abisinin ölümü ve kendisiyle aynı kaderi yaşamaktan kurtulamamış kız kardeşi L.K.’nin durumuyla katmerleşen acısına rağmen, babasının “Bizimle kal, o yaşlı adama gitme” ısrarı altındaki fikrin “yeniden satılma” olduğunu düşünür ve bir daha güvenemediği babasını dinlemeyerek tekrar Silopi’ye geri döner.

‘ÇOCUKLARIM İÇİN SABRETTİM’

11 yıl boyunca ailesiyle görüşmeyen A.T, bu 15 bin TL’lik “satılık” evlilikten 4 çocuk sahibi olur. 80 yaşına varan ve her yıl biraz daha aksileşen eşinden sıkça dayak ve hakaret gören A.T buna dayanamaz. 4 çocuğuyla Van’ın Çaldıran İlçesi’ne geri döner. Babasının, çocukları için biriktirdiği paraları elinden aldığını ve kendisini yeniden başka bir adama satmaya çalıştığını öfke dolu sözlerle anlatmaya çalışan A.T, “Ben o yaşlıya yıllarca bakıcılık ettim. Beni dövüyordu, küfür ediyordu. Ama ben çocuklarım için, gidecek bir yerim olmadığı için buna sabrettim. Şimdi daha da dayanılmaz oldu. Çocuklarımı dövüyordu. Buna dayanamadım. Çocuklarımı alıp geldim, babama sığındım. Babam bana ‘Çocukları adama gönder, yeniden evlenirsin mutlu olursun. Hem o adam artık sana eş olacak yaşta değil’ deyince anladım niyetini. Beni yeniden satmaya çalışacak. Çocuklarımı da alarak kaçtım. Van’a geldim başta 3 ay sığınma evinde kaldım. Sonra kalma süresi olan 3 ay dolduğu için oradan da çıkardılar” diyerek, kendisiyle aynı kaderin yaşatıldığı başka bir kadınla tuttukları bir evde yaşama tutunduğunu anlatıyor.

En büyük çocuğu 7 yaşında olan A.T.’nin tek isteği çocuklarına bir gelecek sunabilmek. A.T, kendisine uzatılacak kadın ellerini bekliyor. (Van/DİHA)

www.evrensel.net