13 Mart 2013 11:10

Demir Kubbe işe yaramıyor mu?

ABD’li önde gelen bir füze savunma sistemi uzmanı, gündeme getirdiği iddialarla İsrail’in Demir Kubbe olarak adlandırılan savunma kalkanının etkili olup olmadığına dair kuşkuları artırdı.İsrailli yetkililer sistemin, geçen yıl Gazze’deki Hamas’la çatışma sürecinde hedeflerin yüzde 84’ünü vurduğu

Demir Kubbe işe yaramıyor mu?

Paylaş

ABD’li önde gelen bir füze savunma sistemi uzmanı, gündeme getirdiği iddialarla İsrail’in Demir Kubbe olarak adlandırılan savunma kalkanının etkili olup olmadığına dair kuşkuları artırdı.
İsrailli yetkililer sistemin, geçen yıl Gazze’deki Hamas’la çatışma sürecinde hedeflerin yüzde 84’ünü vurduğunu söylüyor. Ancak Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden (MIT) Prof. Theodore Postol, savunma sisteminin başarı oranının çok daha düşük olabileceğini belirtti.
Gazze saldırısı sırasında İsrail uçakları, insansız hava araçları ve topları Filistin hedeflerini bombalamış, Filistinli gruplarsa İsrail içine 1400’den fazla, büyük çoğunluğu el yapımı füze göndermişti.
İsrailli savunma şirketi Rafael tarafından geliştirilen ama büyük oranda ABD tarafından finanse edilen Demir Kubbe savunma sistemi, Filistin tarafından gelen füze tehdidine karşı koruma amacıyla hayata geçirilmişti.

PATRIOTLARIN AÇIKLARINI DA ORTAYA KOYMUŞTU

Postol, son model füze savunma sistemleriyle ilgili “kirli çamaşırları ortaya dökme” konusunda önemli bir geçmişe sahip.
1991’de, Irak yapımı füze olan Scud’lara karşı savunma amacıyla Patriot Savunma Sistemi’nin ABD tarafından devreye sokulduğu Körfez Savaşından sonra Postol, Patriot sisteminin amaçlananı yerine getirmekten uzak olduklarını gösterdi.
Prof. Postol, Patriotlar’ın başarı oranının yüzde 10’dan daha az hatta sıfır olabileceğini ifade etmişti. Postol, esas itibariyle Demir Kubbe’nin karşıdan gelen bir füzenin başlığını kesin olarak imha etmesinin tek yolunun bu başlığı tam üstünden vurması olduğunu, yandan vurmasının dahi infilak etmesine yetmeyeceğini belirtiyor.
Demir Kubbe’nin, Gazze’ye son saldırı sırasındaki performansıyla ilgili bir şey söyleyemeyeceğini belirten Postol şöyle devam ediyor: “Bütün mevcut kanıtlar, performans oranının, İsrail ordusu tarafından iddia edilen yüzde 84’ten açık bir biçimde çok daha düşük olduğunu gösteriyor.”
Postol, atılan füze başlıklarını vurmada başarı oranının yüzde 5 ila 10 oranındaki kadar düşük olduğunu belirtiyor. Postol, İsrail ordusunun iddialı hedefler öne sürerken, bu iddialarını destekleyecek verileri de sunması gerektiğini söylüyor.
ABD’li uzman, böylesine bir aldatmayı sürdürmenin kısıtlı savunma varlığını kötüye kullanmakla sonuçlanacağını belirtiyor.
Kendisinin İsrail’in kendini savunma hakkını savunan bir Amerikalı olduğunu söyleyen Postol, ABD’nin zorlukla çalışan bir silah sistemine para akıttığını görmekten dolayı rahatsız olduğunu belirtiyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Sevinç Özgüner’e mektup

SONRAKİ HABER

Tarım işçileri şiddetli yağmurdan sonra çadırsız kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa