12 Mart 2013 08:23

Bir toplu tecavüz beraatı daha

Şırnak’ın Cizre ilçesinde H.Ö. adlı kadının kendisini polis olarak tanıtan 5 kişinin tecavüzüne uğradığı iddiası ile açılan davanın 4’üncü duruşmasında mahkeme, sanıklar hakkında beraat kararı verdi. Karara tepki gösteren kadınlar, “Tecavüzleri ve onları koruyan adalete karşı isyandayız” pankartı

Bir toplu tecavüz beraatı daha

Paylaş

30 Nisan 2012 tarihinde H.Ö. adlı kadının 5 kişinin tecavüzüne uğraması ile ilgili açılan davanın karar duruşması Şırnak Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görüldü. Tecavüz mağduru H.Ö. duruşmada hazır bulunurken, tutuksuz yargılanan tecavüz sanığı 5 kişi ise duruşmaya katılmadı. H.Ö’nün eşiyle katıldığı duruşmayı kadın kurumu temsilcileri de izledi.

Son savunmaları alan mahkeme heyeti davayı karara bağlayarak, tüm sanıklar hakkında “mevcut delil durumları, kuvvetli suç şüphesi taşımadığı” gerekçesiyle beraat kararı verdi.

Mahkemenin aldığı karar nedeniyle H.Ö. fenalık geçirdi. Duruşmayı izleyen kadın kurumu temsilcilerinin yardımıyla duruşma salonundan dışarıya çıkabilen H.Ö’nün güçlükle ayakta durması dikkat çekerken, avukatı ve kadın kurumu temsilcileri karara tepki göstererek, adliye binası önünde basın açıklaması yaptı.

‘GERÇEK ADALET İSTİYORUZ’

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) aktivistleri, Zilan Kadın Derneği, Sitiya Zîn Kadın Danışmanlık Merkezi çalışanları, BDP Kadın Meclisi üyeleri ve çok sayıda kadının hazır bulunduğu basın açıklamasında kadınlar, “Tecavüzleri ve onları koruyan adalete karşı isyandayız” ve “Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz” yazılı pankartlar açtı.

Kadınlar adına açıklamayı okuyan Zilan Kadın Danışmanlık Derneği sosyologu Özgül Çetin, “Tecavüzcü 2 kişi daha önce mağdur H.Ö. tarafından teşhis edilmesine karşın bırakılmıştı. Geri kalan 3 tecavüzcünün ilçede istedikleri gibi gezmeleri gözden kaçmamıştır. Geç de olsa tutuklanan bu kişiler geçtiğimiz gün mahkeme tarafından Adli Tıp raporuna göre tecavüz olmadığı gerekçesiyle, duruşma tarihini dahi beklemeden gizlice tahliye edilmiştir. Ve Adli Tıp Kurumu’nun tecavüz vakalarında vermiş olduğu rapora göre bu ülkede bu güne kadar, hiçbir kadın tecavüze uğramamıştır” dedi. Çetin’in ardından kısa bir açıklama yapan H.Ö’nün avukatı Aycan İrmez, dosyayı temyiz edeceklerini belirterek, “Maalesef beklemediğimiz bir karar çıktı. Bir hukukçu olarak bu ve buna benzer dosyaların peşini bırakmayarak bu davaların takipçisi olacağız” dedi. (ŞIRNAK)

ÖNCEKİ HABER

Sermaye kredi notundan umutsuz

SONRAKİ HABER

Tunus’ta işçi ve emekçiler greve hazırlanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa