29 Nisan 2011 05:06

Kanal İstanbul: Gerçek sorunların üzerini örten bir perde

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘çılgın proje’ olarak açıkladığı ‘Kanal İstanbul’ projesine ilişkin bir açıklama yapan TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, projeyi “Kentte kronikleşen ulaşım ve deprem gibi problemlerin üzerini örtmek için yaratılmış bir perde” olarak nitelendirdi.Şe

Kanal İstanbul: Gerçek sorunların üzerini örten bir perde

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Şehir Plancıları Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada “Çılgın proje ile İstanbul’da artık kronikleşen ulaşım ve deprem gibi problemlere çözüm getirileceği beklenirken, ne yazık ki proje ile yeni sorunların ortaya çıkacağını gördük” denildi.

İstanbulluların her gün deprem gerçeği ve artık içinden çıkılmaz bir hal alan trafik sorunu ile yüz yüze yaşadıklarına ve sağlıklı bir kent yaşamından yoksun olduklarına dikkat çekilen açıklamada “Tüm bu sorunlar karşısında ortaya konulan projenin, İstanbul’un her gün karşı karşıya olduğu bu gerçekleri görmezden gelmek ve bu sorunlara yeni sorunlar eklemek anlamına gelmektedir” denildi. Kanalın güzergâhı ya da geçeceği alanların her nerede olursa olsun çok açık biçimde İstanbul’un artık tehdit altında olan doğal ve çevresel değerlerini kaybetmesine neden olacağı belirtilen açıklamada “Çılgın Kanal İstanbul projesi, bize siyasetin keyfiyetini ve bilim tanımazlığını da bir kez daha göstermektedir. İstanbul’da yapılan tüm plan çalışmalarına aykırı olan proje ile yöneticilerimizin plan tanımazlıkları da bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır. İstanbul’un her ölçekteki plan çalışmalarına aykırı olmasına rağmen rant sevdası; ne yazık ki İstanbul’un son doğal değerlerini de yok edecek ve İstanbul’un kronik sorunlarını daha da arttıracaktır” ifadelerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Blok, Türkiye halklarının gerçek temsilcisi olacak

SONRAKİ HABER

‘19 Aralık'ta kullanılan kimyasal için başvurduk, raporu bekliyoruz'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa