28 Nisan 2011 12:11

Yeşilçam uyanıyor

BİRLEŞİK Oyuncular Meslek Birliği (BİROY), telif alınamayan yaklaşık 3 bin filmin televizyonlarda yayınlanmasının durdurulması için harekete geçti. Yeşilçam’ın yıldızları, ‘Yeşilçam uyanıyor’ sloganıyla harekete geçerek yasal haklarını BİROY’a devretti. BİROY, sanatçılar adına, telif alamadıkları yakla

Yeşilçam uyanıyor

Paylaş

BİRLEŞİK Oyuncular Meslek Birliği (BİROY), telif alınamayan yaklaşık 3 bin filmin televizyonlarda yayınlanmasının durdurulması için harekete geçti. Yeşilçam’ın yıldızları, ‘Yeşilçam uyanıyor’ sloganıyla harekete geçerek yasal haklarını BİROY’a devretti. BİROY, sanatçılar adına, telif alamadıkları yaklaşık 2 bin filmin televizyonlarda yayınlanmasının durdurulması için, yasal süreci başlattı. Davanın kazanılması durumunda Türk sinema tarihindeki sayısız film, oyunculara telif ödenmediği için yayınlanamayacak.

BİROY’a haklarını devreden sanatçılar arasında Halil Ergün, Kadir İnanır, Nur Sürer, Aytaç Arman, Nejat İşler, Nurgül Yeşilçay, Uğur Polat, Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Özkan Uğur gibi isimler bulunuyor. BİROY Başkanı Atilla Engin, bir hak mücadelesi yürüttüklerini belirtti. “Bu filmler hep el değiştiriyor. Dolayısıyla son sahiplerini bulmak ve tespitlerinin yapılması, dilekçelerin hazırlanması zor bir süreç” diyen Engin, BİROY olarak telif gibi basit bir hakkın elde edilmesi için mücadelelerinin süreceğini duyurdu. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Şiddete karşı yürüdüler, şiddete maruz kaldılar

SONRAKİ HABER

Sobadan sızan gazdan zehirlenen 100 yaşındaki kadın ve oğlu öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa