28 Nisan 2011 12:08

Şiddete karşı yürüdüler, şiddete maruz kaldılar

Kadınlara yapılan şiddete karşı yürüyen kadınlar Urfa’da polis şiddetine maruz kaldı. 2 vatandaş 6 Urfa emek örgütünden erkekler, 22 kadın toplam 32 kişinin yargılanması 26 Nisan günü Urfa adliyesinde başladı. Hakim karşısına çıkan kadın ve erkekler savunmalarında, bugün burada kadınların yargılanmasının devletin bir

Şiddete karşı yürüdüler, şiddete maruz kaldılar

Paylaş
Selmane Ertekin

Kadınlar, asıl yargılanması gerekenin kendileri değil, kadına şiddet uygulayanın olması gerektiğine dikkat çekerken, bu konuda ne kadar haklı, doğru ve meşru bir mücadele içinde olduklarını, Urfa’da polis devletinin amansızca saldırması, gözaltına alması ve burada yargılanmalarıyla gösterdiğini dile getirdiler.

Mahkemede savcının yaptığı kimlik tespitinde gülümseten anlar da yaşandı. Savcının, ‘Okur-yazar durumunuz nedir’ sorusu karşısında “çok şükür” var diyen kadınların bu cevabı mahkemedekilerin hoş dakikalar yaşamasına neden oldu. Yine sorulardan, medeni duruma yönelik Savcının, ‘Evli-Bekâr’ sorusu karşısında, durumuna göre açıklama yapa kadınlar burada mücadeleyle kazandıkları haklı gururu ‘Bekârım çocuğum var’ diyerek yaptılar.

Kadınlarla yargılanan erkeklerden birinin, savunmasında, “bu davada yargılanmak benim için hayatımda yaşayabileceğim en büyük mutluluk, şükürler olsun ki Allah bunu bana nasip etti, buradan ceza almak beni gururlandırır” demesi, kadınların mücadelelerinde seslerini duyurmanın haklı gururunu yaşamalarına sebep oldu. Yine burada bir inşaat işçisinin, bütün kadınları dinleyip savunma sırası kendine geldiğinde “Savcı bey bu kadınlar, tüm anlattıkları için burada yargılanıyorlarsa ben huzurunuzda kadınlara teşekkür etmek istiyorum” sözleri de kadınlara duygulu anlar yaşattı.

Yargılanan kadın ve erkeklerin beraat talebine karşı savcının, “beraatı dikkate aldık, fakat ifadesi henüz alınmayan sanıklar olduğundan davayı 7 Temmuz’a erteledik” sözleri kadınların haklı davalarının sonuç ne olursa olsun devam edeceğini gösterdi.

Duruşma sona erdikten sonra valiliğe doğru yürüyüşe geçen kadınlar yol boyu “ jın jiyan azadi”, “eşitlik özgürlük barış istiyoruz”, “kadın kıyımına hayır”, “kadınlar şiddet istemiyor”, “kadın kırımı insanlık kırımıdır” slogan ve zılgıtlarla, Urfa halkından destek aldılar.

Burada KESK Kadın Sekreteri Canan Çalığan, kadınları katleden, kadınlara şiddet uygulayan, kadınlara taciz ve tecavüz edenlerin sokaklarda olduğu sürece mücadeleden vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.

KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar ise, savaşa, kadın katliamlarına, eğitim ve sağlık hakları için yürüyen, insanlığından hiçbir şey kaybetmeyen kadınların karşısına devletin bütün güçlerinin çıktığını, kadınları yaka paça gözaltına alarak bir kez daha şiddet yüzünü gösterdiğini söyledi. (Urfa/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

1 Mayıs Çaycuma’da kutlanacak

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa