11 Mart 2013 09:38

Doğanın bahar sebzesi: Kenger

Baharın gelişiyle beraber doğada kendi kendine yetişen kenger, semt pazarlarında yerini aldı. Yaklaşık iki ay boyunca bulunabilen kenger, genellikle yumuşak topraklarda, düzlüklerde ve nadasa bırakılan tarlalarda yetişiyor. Kendiliğinden yetişen kengerin, turşu ve yemeği yapılıyor.Köylerde yaşayan yurttaşların levye ve ucu sivrilmiş sopalarla toprağın

Doğanın bahar sebzesi: Kenger

Paylaş

Köylerde yaşayan yurttaşların levye ve ucu sivrilmiş sopalarla toprağın altından çıkardığı kenger,  yılın bu zamanlarında çıkıp, yaklaşık 2 ay sonra da bitiyor. 

NASIL YENİR?

Doğa harikası sebzenin dikenleri ayıklanıp temizlendikten sonra yenebiliyor. Yine temizlenip yıkandıktan sonra yağda kızartılarak, yumurtalı veya yumurtasız kavurması yapılabilir. Temizlenip yıkanan kengerler, bir hafta suda bekletildiğinde turşu olarak tüketilebilir.

SAĞLIĞA YARARLARI

Kenger, tüketildiğinde vücuttaki krampların çözümüne yardımcı oluyor. Hazımsızlığı giderip, sinirleri güçlendiriyor. Migren hastası olanlara da iyi gelen kenger, aynı zamanda kanın temizlenmesini sağlıyor. Vücuda rahatlık veren kengerin, mekansal ve mevsimsel nedenlerden dolayı yüz felcini önlemede de faydası var.  (Diyarbakır/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Japonya depremi uzaydan hissedilmiş

SONRAKİ HABER

Adana'da evleri su bastı, araçlar yolda kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa