10 Mart 2013 11:12

Kadının dili barıştır

Antalyalı kadınlar,  Tüm Bel-Sen’in düzenlediği “Kadın ve Emek” adlı söyleşide bir araya geldi. Antalya Sanatçılar Derneği’nde (ANSAN) gerçekleşen söyleşiye, Şair-Yazar Sennur Sezer ve Zekiye Yüksel konuşmacı olarak katıldı.ANSAN Genel Başkanı Yazar Kamile Yılmaz, yüzyıllardır kadını eve hapseden

Kadının dili barıştır

Paylaş

ANSAN Genel Başkanı Yazar Kamile Yılmaz, yüzyıllardır kadını eve hapseden ve emeğini sömüren düzene karşı mücadelenin ortaklaştırılması gerektiğini söyledi. Yılmaz, savaşlarda kadının emeğinin ve bedeninin iki kat sömürüldüğünü hatırlatarak, “Kadınların dili barış olmalıdır” dedi.

Sennur Sezer, 15. ve 16. yüzyıl Divan Edebiyatı’nın ilk kadın şairlerini anlatarak, “Kadın- erkek eşitliğini o dönemde dile getirebilen kadın şairleri ‘yazmaktan korkmayan kadınlar olarak’ anıyorum” dedi. Sezer, 1909’da Bursa’da ipek kozalarını çözen 3500 kadın işçinin grevinden örnekler verdi. “Bursa’daki Ermeni, Kürt, Türk işçi kadınların grevi, Anadolu’da 8 Mart’ı hazırlayan olaylardan biridir. 1921’de de ilk kez Ankara’da 8 Mart kutlanmıştır” diyen Sezer, “Tarihe bakmak, erkek egemen sistemi anlamanın bir yoludur. Kadınlar yüzyıllardır başkaldırmayı bilmiştir” dedi.

Zekiye Yüksel de, ‘Siyasal İslam’ın kadın üzerindeki etkisi üzerine konuştu. “Türkiye’de kadınların toplumdaki eşitsiz konumunun daha da kötüye gitmesinin nedeni, sömürü düzenini meşrulaştırmak için dini kullanan AKP hükümetidir. Cinsiyetçi politikalara karşı kafa yormazsak, mücadeleyi yükseltmezsek işçi ve emekçiler üzerindeki sömürü de devam edecektir” diye konuştu. (Antalya/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Beşi bir yerde koruma

SONRAKİ HABER

Eskişehir Alpu'da ‘acele kamulaştırma’ya yürütmeyi durdurma kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa