10 Mart 2013 12:28

Almanya’da yangın faciası

Almanya’nın Stuttgart yakınlarındaki Backnang kenti yakınlarında çıkan yangında anne ve 7 çocuğu hayatını kaybetti.Polisin yangın haberini yerel saatle sabah 04:30'a doğru aldığını ve hemen alarma geçtiğini kaydeden polis sözcüsü Klaus Hinderer, ölenlerin aynı aileden olabileceğini vurguladı.Yangının ç

Almanya’da yangın faciası

Paylaş

Almanya’nın Stuttgart yakınlarındaki Backnang kenti yakınlarında çıkan yangında anne ve 7 çocuğu hayatını kaybetti.
Polisin yangın haberini yerel saatle sabah 04:30'a doğru aldığını ve hemen alarma geçtiğini kaydeden polis sözcüsü Klaus Hinderer, ölenlerin aynı aileden olabileceğini vurguladı.
Yangının çıkış nedeni henüz bilinmiyor. Yetkililer, şu ana dek yangının kundaklama sonucu çıktığına dair bir ize rastlamadıklarını açıkladı. Yangının nedenine ilişkin incelemeler sürüyor.
Baden Württeberg Türk Toplumu Başkanı Gökay Sofuoğlu, binanın giriş katında Türk - Alman Kültür Derneği'nin bulunduğunu ve binada Türkiyeli ailelerin yaşadığını dile getirdi.
Binanın eski olduğuna dikkat çeke Sofuoğlu, bu nedenle yangının kısa sürede yayılmış olabileceği tahmininde bulundu.
Ölenlerin isimleri ve yaşları ise şöyle: Anne Nazlı Özcan Soykan (40), Hatice Soykan (17), Yılmaz Soykan (14), Abdülkadir Soykan (8), İzzet Soykan (7), Yasin Soykan (6), Ahmet Soykan (3) ve Murat Soykan (6 aylık). Yangın sonucu İbrahim Soykan'ın ise ağır yaralı olduğu öğrenildi.
Sofoğlu, binanın eski bir deri fabrikası olduğunu ve binanın en alt katında bir Türk kahvesi bulunduğunu ifade ederek, “Hangi şartlar olursa olsun, vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesi üzücü bir durum, umarım kundaklama olayı değildir” dedi. 
Türk vatandaşların Almanya’da ne tür binalarda oturduklarının da gözönüne alındırılması gerektiğini söyleyen Sofoğlu, binada daha fazla kişinin oturma ihtimali olduğunu kaydetti. 
 
BOZDAĞ: ŞÜPHEYE YER KALMAMALI
 
Yurtdışında yaşayan Türkler’den de sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Almanya’dan; yangının gerçek nedeninin hiç bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklığa kavuşturmasını ve kamuoyuna açıklamasını beklediklerini ifade etti. 
Bozdağ, Twitter’da Almanya’da çıkan yangına ilişkin “Almanya Backnang’ta bir evde çıkan yangında 7 kardeşimizin vefatı hepimizi üzdü. Allah rahmet etsin. Ailesinin ve milletimizin başı sağ olsun” dedi. Bozdağ ayrıca ifadeleri paylaştı: “Almanya’daki yangın hadisesinin çıkış nedeni, yetkililerin yaptıkları ve yapacakları çalışmaları yakından takip ediyoruz. Almanya’dan;, yangının gerçek nedeninin hiç bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklığa kavuşturmasını ve kamuoyuna açıklamasını bekliyoruz.” (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Mobilya fabrikasında patlama: 2 ağır yaralı

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa