Deba işçileri İş Bankası kartlarını yaktı

Deba işçileri İş Bankası kartlarını yaktı

Bir yılı aşkın süredir alacakları için hak mücadelesine devam eden Deba işçilerinin bu seferki eylem adresleri İş Bankası Delikliçınar Şubesi oldu. DEBA ile İş Bankası arasında kredi sözleşmesi olduğunu belirten işçiler, mahkeme sonrası haklarını almak için fabrikanın varlıkları üzerine haciz işlemi yaptırdı. Anca

İŞ BANKASI DA SORUMLU

Açıklamayı yapan Deba işçisinin eşi Naciye Işık, uzun süredir devam ettirdikleri hak arama mücadelesi sırasında yeni bilgilere ulaştıklarını belirterek, “En önemlisi, DEBA’nın kurulu olduğu fabrikanın arazileri ve varlıkları 2005-2006 yıllarında İş Bankasına devredildiği bilgisidir. Yani bizleri çalıştıran DEBA patronu sorumlu görünürken bizlerin haklarının ödenmemesi halinde sorumsuz hale gelmiş. Sorumlu olan İş Bankası da bizlerle ilgisi olmadığını söylüyor. Bir alacak, mutlaka bir karşılığa denk gelmelidir. Bir banka kredi verirken karşılığı olarak faiz alırken biz emeğimiz karşılığı ücret alıyoruz. Ancak verdiği kredinin faizini alamadığı zaman nasıl mal varlıklarına el koyabiliyorsa, bizim alacağımız ödenmediğinde de üretim yaptığımız kurumun mal varlığı bizim sayılır” dedi.

İŞ BANKASINI UYARIYORUZ

Hem kendilerine söz veren DEBA Patronu Esat Sivri’den hem de alacaklarına ipotek yoluyla el koyan İş Bankasından alacaklarını istediklerini söyleyen Işık, “Haklarımızı gasbedenlerle ilişkilerimizi kesmek için banka şubesi önündeyiz. Bankanın kredi kartlarını yakarak mücadelede yeni bir süreç başlatıyoruz  İş Bankası, uyarımızı dikkate almalı” diye konuştu.

İŞ BANKASINA KARŞI KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ

Uyarılarının dikkate alınmaması durumunda kendilerine ‘Size nasıl destek olabiliriz’ diyenlere sendikalara, kitle örgütlerine, sınıf dostlarına İş Bankası ile ilişkilerini kesme çağrısı yapmayı planladıklarını ifade eden Işık, “Bu çağrıyı Türkiye’ye yayarak İş Bankasına karşı kampanya başlatarak hesap kapatma, kredi kartını iptal etme, bu banka üzerinden hiç aktarım ve alım yapmama vb. eylemleri örgütlemeye çalışacağız” dedi.  İşçiler ve yakınları eylemin sonunda kendilerine ait İş Bankası kredi kartlarını yaktı. EMEP ve ÖDP yöneticileri de eyleme katılarak destek verdi. (Denizli/EVRENSEL)

www.evrensel.net