08 Mart 2013 06:57

Tarkan: Kadına şiddete karşı herkes savaşmalı

Türkiye'de kadına yönelik şiddeti eleştiren ve hukukun şiddete maruz kalan kadını daha fazla desteklemesi gerektiğini belirten sanatçı Tarkan, "Hepimizin, kadınlara uygulanan şiddete karşı bilinçlenmesi ve sonuna kadar savaşması gerekir. 8 Mart, ancak o zaman kutlanacak bir gün olur" dedi.Tarkan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadı

Tarkan: Kadına şiddete karşı herkes savaşmalı

Paylaş

Tarkan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne ilişkin eleştirel bir açıklama yaptı. Bir internet sitesine verdiği mülakatta, "Anneyi, anneliği kutsal sayan bu toplumda erkekler, ne yazık ki hâlâ kadınları, kızları öldürüyor! Bu çelişkiyi anlamak mümkün değil!" diyen Tarkan, "Bir yandan annesini, anneliği kutsuyor; diğer yandan başka annelere, anne adaylarına işkence ediyor, dövüyor. Hatta emeklerini sonuna kadar sömürüyor. Onların özgürlüğünü ellerinden alıyor. Kutsal ile namus arasında sıkışmış bir erkekliğin zorbalığı tetikleyen hastalıklı zihnidir bu.. Öyle bir erkek zihni oluşturulmuş ki, sadece kendi var oluşunu kabul ediyor; yakınlarındaki kadınlara, kendi izni ve onayı dışında var olma, gelişme, düşünme, hissetme, konuşma şansı tanımıyor..." diye kaydetti.

Erkeğin, onaylamadığı bir durum ile karşı karşıya kalması halinde ise zihninin doğruladığı herhangi bir gerekçeye sığınıp kadınlara her türlü şiddeti uyguladığını, hatta öldürdüğünü bazen de diri diri toprağa gömdüğüne işaret eden Tarkan, şunları kaydetti: "Bu günün kutlanması için; erkek zulmüne uğramakta olan bütün kadınların acılarının dinmesi, ölüm ve şiddet riskinden kurtulmaları, çocuk gelinlerin kurtarılmaları ve bütün kadınların özgürleşmeleri gerekir... Hukukun, şiddete maruz kalan kadınları daha fazla desteklemesi gerekir. Hepimizin, kadınlara uygulanan şiddete karşı bilinçlenmesi ve sonuna kadar savaşması gerekir. 8 Mart, ancak o zaman kutlanacak bir gün olur..." (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bu da AKP usulü 8 Mart kutlaması!

SONRAKİ HABER

There is an economic and leadership crisis in Zimbabwe

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa