Fabrikada kadına özel yasak!

Fabrikada kadına özel yasak!

Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde Özkan Kundura işçileriyle birlikteyiz... Konumuz 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlar...Kadın işçiler deri sanayisinde yoğun olarak çalışıyor. Belki de bu nedenle, kadınların sorunlarının ‘biriktiği’ yerlerden birisi. Şeyda Turan da bu işçilerd

Erdem Geyik

Kadın işçiler deri sanayisinde yoğun olarak çalışıyor. Belki de bu nedenle, kadınların sorunlarının ‘biriktiği’ yerlerden birisi. Şeyda Turan da bu işçilerden biri... Fabrikalarda kadınlar için ‘ayrı kanunlar’ın geçerli olduğunu söylüyor: “Erkekler istedikleri saatlerde dışarı çıkabiliyorlar ama bizlere yasak.”

Sadece dışarı çıkma yasağı değil problem olan. Bir dizi ‘özel’ yasak bazı kadınların en basit haklarda bile tereddüt etmesine neden oluyor.

Turan şöyle anlatıyor: “Kadınlar sürekli baskılarla karşı karşıya, bu da birçok şeyden uzak durmalarına neden oluyor. Örneğin farikada kreş için imza topladığımızda bazı kadın arkadaşlar imza vermeye çekindiler. İşten atılma korkusu var.”

SORUNLAR VAR AMA...

Diğer bir işçi Sevgül Oğuz... “Yaşamımızın tamamında sorunlarla karşı karşıyayız. Fabrikada çalışan erkeklerle aynı işi yapmamıza rağmen yine de eşit değiliz. Evde de ikinci sınıf muamelesi görüyoruz” diyor. Kamuoyunda birçok kez gündeme gelmesine rağmen hâlâ gerekli önlemlerin alınmadığını düşünen Oğuz, cezaların da caydırıcı olmadığını söylüyor. Organize sanayi bölgesinde kreş talebiyle imza topladıklarını belirten Oğuz, 8 Mart eylemlerine de katılacağını söylüyor.

Ülken Çoban ise kadınların insan olarak dahi saygı görmediğini söylüyor. Ve bunu kabullenemiyor: “Kadınlar evde de işte de eziliyor, horlanıyor. Bizler kadın işçiler olarak bu muameleyi hak etmiyoruz.”

Mukaddes Bayram da “Bu sorunlar var ama” diyerek ekliyor:  “Biz kadınlar çok eziliyoruz, ancak ezilmemek için mücadele etmemiz gerekir. Haklarımız için birleşmeliyiz, 8 Mart’ta tepkimizi göstermeliyiz.”

Şükriye Bayram, ‘iş yaşamı’ndaki tüm haksızlıklara rağmen çalışmanın kendisine çok şey kattığını ifade ediyor. Nedeni çocukları büyüyünceye kadar çocuklarına bakması... Ne bir kreş olanağına sahip olmuş ne de bakabilecek bir akrabaya... “Halbuki bir kadının çalışmasının ne kadar önemli olduğunu çalışmaya başladıktan sonra anladım. Çalışan kadınların yere daha sağlam bastığını düşünüyorum” diyor. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net