28 Nisan 2011 09:22

Balkan belgeselciler yine İstanbul’da buluşuyor

31 Mayıs - 5 Haziran 2011 tarihleri arasından düzenlenen Documentarıst, Balkan ülkelerinden gelecek belgesel projelerine ev sahipliği yapıyor. Balkan Belgesel Merkezi ile ortaklaşa gerçekleştirilen belgesel atölyesine, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı yedi ülkeden yedi proje seçildi.Geçen yıl Balkan belgeselcileri ve festi

Balkan belgeselciler yine İstanbul’da buluşuyor

Paylaş

31 Mayıs - 5 Haziran 2011 tarihleri arasından düzenlenen Documentarıst, Balkan ülkelerinden gelecek belgesel projelerine ev sahipliği yapıyor. Balkan Belgesel Merkezi ile ortaklaşa gerçekleştirilen belgesel atölyesine, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı yedi ülkeden yedi proje seçildi.

Geçen yıl Balkan belgeselcileri ve festival temsilcilerini buluşturan Documentarıst, bu sene de Balkanlardan gelen projelere kucak açıyor. Festival kapsamında düzenlenecek Keşifler 2011 (Discoveries 2011) adlı belgesel proje geliştirme atölyesine yedi ülkeden yedi proje katılıyor. Balkan Belgesel Merkezi (BDC) öncülüğünde gerçekleşen ve Documentarıst’in ev sahipliğini yapacağı bu önemli uluslararası atölyeye Türkiye’den Yasemin Birhekimoğlu ve Melisa Üneri’nin “Yırtık” adlı projesi seçildi.

Üç gün sürecek atölyeye ayrıca yerli belgesel yönetmenleri ile yabancı festival ve kurum temsilcileri misafir gözlemci olarak katılacak. Balkanlardaki evrensel potansiyele sahip projelerin geliştirilmesini amaçlayan atölyenin ilk etabı 2-7 Mayısta Sofya’da, ikincisi Documentarıst 2011 kapsamında 3-5 Haziranda İstanbul’da, üçüncü ve son etabı ise 28-31 Temmuz’da Kosova’nın Prizren kentinde DokuFest sırasında gerçekleşecek. Atölye sonunda projelerden birine BDC En İyi Keşif Ödülü verilecek, ayrıca projelerin bir kısmı ekim ayında düzenlenen Avrupa’daki en büyük belgesel festivallerinden DOK Leipzig’in ortak yapım buluşmasına davet edilecek.
(KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Adana'da maden ocağında patlama: 1 ölü 2 yaralı

SONRAKİ HABER

Lavrov: İdlib'de teröristler Rusya-Türkiye mutabakatını ihlal ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa