8 Mart etkinlikleri her yerde sürüyor

8 Mart etkinlikleri her yerde sürüyor

Ülkenin dört bir yanında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri devam ediyor.İzmir'de KESK üyesi kadınlar basın açıklaması yaparak KESK üyesi tutuklu kadınların serbest bırakılmasını istedi. Konak YKM önünde buluşan kamu emekçisi kadınlar, tutuklu arkadaşlarının resimlerini taşıyarak meşalele

İzmir'de KESK üyesi kadınlar basın açıklaması yaparak KESK üyesi tutuklu kadınların serbest bırakılmasını istedi. Konak YKM önünde buluşan kamu emekçisi kadınlar, tutuklu arkadaşlarının resimlerini taşıyarak meşalelerle Konak Saat Kulesi’ne yürüdü.

Burada kadınlar adına konuşan KESK Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Rukiye Çakır, güvencesiz, kayıt dışı, düşük ücretle çalıştırılmaya, kadına yönelik her türlü şiddete karşı başkaldırdıklarını ve alanlara çıktıklarını belirterek “Barış, emek, demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesi ile kadın mücadelesinin ayrılmaz bütünlüğüne inanan bütün kadınlarla yaşamın her alanında yan yana olduğumuz sürece başarılı olacağına inanıyor, tutuklu kadın arkadaşlarımız özgürlüğüne kavuşuncaya kadar mücadelemize devam edeceğimizi haykırıyoruz” dedi. Kadınlar daha sonra üzerinde “Yaşasın 8 Mart, Yaşasın Onurlu Mücadelemiz; KESK’li Tutsak Kadınlara Özgürlük”, yazılı fenerli yakarak havalandırdı.

Eğitim Sen Menemen Temsilciliği Kadın Sekreterliği de, basın açıklaması yaparak 8 Mart’ta, kapitalizme, erkek egemenliğine, gericiliğe, sömürüye, güvencesizliğe, şiddete ve savaşa karşı mücadele edeceklerini belirtti. “Ekonomik, siyasal ve sosyal kuşatılmışlığı kırmak ve kaybettiklerimizi kazanımlara dönüştürmenin güçlü adımlarını atmak için bir araya geldik. 8 Mart’ta iş bırakarak alanlarda olacağız” denildi. (İzmir/EVRENSEL)


KESK’li kadınlar ve Mersin Kadın Platformundan kadınlar dün akşam Barış Meydanı’nda bir araya geldi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle buluşan kadınlar, basın açıklamasının ardından talep ve dileklerini yazdıkları balonları gökyüzüne bıraktı. Balonların üzerinde, “Bedenime Dokunma, Kadın için Eşitlik Bakanlığı Kurulsun, Jin Jiyan Azadi” gibi taleplerini yazan kadınlar, buluşmalarına halaylarla son verdi. (Mersin/EVRENSEL)


‘HİZMETTE DEĞİL ALANLARDAYIZ’

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü, Çaycuma’da çeşitli eylem ve etkinliklerle kutluyor. Yarın saat 17.00’de Atatürk Anıtı önünde toplanarak, Çarşı Meydanı’na yürünecek ve burada basın açıklaması yapılacak. Temsilcilikten yapılan açıklamada ise “Kapitalizme, erkek egemenliğine, güvencesizliğe, dinsel muhafazakarlaşmaya, şiddete ve savaşa karşı 8 Mart’ta KESK’li kadınların hizmet üretmeyeceği” belirtildi, “Biz eğitim emekçisi kadınlar da, savunduğumuz değerlerden aldığımız güç ve kararlılıkla 8 Mart’ta alanlarda, meydanlarda, sokaklardayız. Çalışma yaşamında, eğitimde ve diğer alanlardaki ayrımcılığa, güvencesizliğe, şiddete ve savaşa karşı sesimizi yükseltiyoruz” denildi. (Zonguldak/EVRENSEL)


Bölge’de günler öncesinden başlayan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamaları devam ediyor. Operasyonların durdurulması, Öcalan’la görüşmelerin kalıcı bir barışa dönüşmesi, taleplerinin öne çıktığı ve Paris’te katledilen 3 kadın siyasetçinin anıldığı etkinliklerde binlerce kadın bir araya geldi. Demokratik Özgür Kadın Hareketinin (DÖKH), Şırnak’ın Silopi ilçesinde düzenlediği mitinge Cizre, İdil, Uludere, Beytüşşebap ve Güçlükonak ilçelerinden gelen binlerce kadın katıldı.

‘KÜRTLER ÇÖZÜMDEN YANA’

Encü’nün ardından konuşan BDP Milletvekili Ayla Akat Kürt kadınlarının günlerdir alanlarda olduğunu belirterek, “Biz kadınlar olarak çözümün yanındayız. 2013 yılı barış ve özgürlük, çözüm yılı olacaktır” dedi. Çözümün ancak samimiyet ve ciddiyetle sağlanabileceğini söyleyen Akat, “Kimliğimizi, dilimizi, özgürlüğümüzü ve Önderimizin özgürlüğünü istiyoruz” dedi. Daha sonra BDP Milletvekili Selma Irmak’ın cezaevinden gönderdiği 8 Mart mesajı okundu. Miting, Sanatçı Rojda ve Koma Bişenk’in sahne alması ile sona erdi. Mitingin ardından sloganlarla yürüyen bir grup gence ise polis gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Gençlerin de taşlarla karşılık vermesi üzerine başlayan çatışmalar bir çok mahallede geç saate kadar sürdü.

‘BARIŞA KADAR AYAKTAYIZ’

Mardin’in Nusaybin ilçesinde, Barış Parkı’nda Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez için anma etkinliği düzenlendi. Çok sayıda kadının katıldığı etkinlikte konuşan Barış Annesi Perihan Altuğ, “Kadınlar sürekli barış istiyor. Kadınların katledilmesine, tecavüz edilmesine hayır. Kadınlar da haklara sahiptir. Hatta erkeklerden daha çok hakka sahiptir, çünkü en çok mücadele ve emek veren kadındır. Barış sağlanıncaya kadar ayakta olacağız” dedi.

‘KATİLLER BULUNSUN VE YARGILANSIN’

Silopi’deki mitingde Roboskîli annelerin sahneye çıkması sırasında bütün kitle, ‘Katil Erdoğan’ şeklinde slogan attı. Roboskî Katliamı’nda yaşamını yitiren Selam Encü’nün annesi Semire Encü yaptığı konuşmada Öcalan’la yapılan görüşmeleri hatırlatarak, devletin samimi olmasını ve katliam politikalarına son vermesini istedi. Encü, “Devlet Kürt sorununu çözmekte samimiyse önce Roboskî ve Paris katliamının faillerini ortaya çıkarsın” dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net