Sağlık Bakanını uyardılar

Sağlık Bakanını uyardılar

İzmir Sağlık Platformu üyesi sağlık emekçileri Sağlık Bakanı Uz. Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun İzmir’e yapacağı ziyaret öncesinde yaptığı basın toplantısında taleplerini bir kez daha dile getirdi.Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel İdare Kurulu (GİK) tarafından, 8-9 Mar

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel İdare Kurulu (GİK) tarafından, 8-9 Mart 2013 arasında “Herkes İçin Sağlık” ana temalı toplantıya katılmak ve Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nde Süt Bankası’nın açılışını yapmak için İzmir’e gelecek.

Meslek odaları, sendikal ve derneklerden oluşan Sağlık Platformu İzmir Tabip Odası’nda bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda açıklamayı yapan İzmir Tabip Odası Başkanı Ceyhun Balcı, Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın sağlıkta dönüşüm projesinde gösterdiği başarısından dolayı kutladığını belirterek “Yeni Sağlık Bakanımızın önünde büyük bir fırsat vardır. Yaşanan deneyimi iyi değerlendirir ve sağlık hizmeti veren sağlık çalışanlarının, örgütlerinin sesine kulak verirse, hepimizin isteği olan halkın nitelikli sağlık hizmetine ulaşılmasının da ortamı oluşur” dedi. Taleplerinin karşılanmaması durumunda büyük bir öfke birikimi içinde olan sağlık çalışanlarının tepkilerinin ortaya çıkacağının kesinlikle unutulmaması gerektiğini vurgulayan Balcı “14 Martta 14 Talep” başlıklı taleplerini açıkladı.

Talepler arasında öne çıkanlar “Performans sistemininkaldırılması”, “İş güvencesinin sağlanması”, “184 SABİM hattının kapatılması”, “Çalışma koşullarının düzeltilmesi” ve “Emekli sağlık çalışanlarının maaşlarının 2 katına çıkarılması” bulunuyor.
Toplantı konuşan SES İzmir Şube Başkanı da bakanın sağlık örgütleri ile görüşmek yerine MÜSİAD’ın toplantısına katılmasının politik ve ekonomik bir tercih olduğunu belirterek “Eğer taleplerimiz yerine getirilmezse sağlık çalışanları tarafından eski bakanın karizması çizildiği gibi yeni Sağlık Bakanı’nın da karizması çizilebilir” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net