Eskişehir Sendikalar Platformu kuruldu

Eskişehir Sendikalar Platformu kuruldu

Birleşik Metal-İş, Tek Gıda-İş, Selüloz-İş, Harb-İş, Tez Koop-İş ve SES Eskişehir Şubelerinin oluşturduğu Eskişehir Sendikalar Platformu bugün Tek Gıda İş Sendikası Eskişehir Şube binasında açıklama yaparak kuruluşunu ilan etti. Platformun kurulması kararı 2 Şubat 2013’de toplanan Eskişehir İşçi Kurultayında alınmıştı.Platf

Platform adına açıklamayı okuyan Tek Gıda-İş Eskişehir Şube Başkanı İbrahim Ören AKP Hükümetinin yerli ve yabancı sermayenin çıkarları için ne gerekiyorsa yapmakta olduğunu belirterek, “Bu saldırıların bir yandan işçilerin kıdem tazminatı, grev ve TİS hakkı gibi kazanılmış hakları hedeflerken aynı zamanda istihdam şeklini değiştirerek sendikal örgütlemeyi tasfiye etmeyi amaçlamaktadır” dedi.

KARAR İŞÇİ KURULTAYINDA ALINDI

İşçi ve emekçilerin haklarına ve örgütlenme haklarına yönelik pervasız saldırıların git gide arttığını belirten Ören, bu dönemde Eskişehirli işçi ve emekçilerin 2 Şubatta bir araya gelerek işçi kurultayını topladıklarını hatırlattı.

İşçilerin kurultayda sorunlarını tartışarak çözüm önerilerini paylaştıklarını ve önemli kararlar aldıklarını söyleyen Ören, “Bu kararların ardından da işçi ve emekçilerin haklarına yönelik saldırılar karşısında sınıfın en geniş birlikteliğini sağlayarak bu saldırıları püskürtmek, birleşik mücadeleyi örgütlemek için emekten, mücadeleden yana sendikaların bir araya gelmesi kararlaştırılmıştır. Bizler de işçi kurultayı çağrıcısı olan sendikalar olarak Eskişehir’de işçilerin emekçilerin hakları ve talepleri için çalışma yaşamının bütün sorunlarına müdahale etmek için Eskişehir Sendikalar Platformu ismiyle güçlerimizi birleştiriyoruz” dedi.

Güçlerini ortaklaştırmak ve büyütmek için tüm sendikaları birlikte mücadeleye davet eden Ören, platform olarak taşeron çalışmanın yasaklanması, işçi cinayetlerinin son bulması için 14 Nisan saat 14.00’da kitlesel bir basın açıklaması yapacaklarını bildirdi. (Eskişehir/EVRENSEL)

www.evrensel.net