07 Mart 2013 10:25

Sakarya'daki utanç davasında erteleme

Sakarya’da 2012 yılının Haziran ayında soruşturması başlayan ve Ağustos ayında davasına başlanabilen Ö.C. davasının 3. duruşması Sakarya Adliyesinde görüldü. Davanın 3. duruşmasına da Sakarya ve Kocaeli Kadın Platformlarından kadınlar katıldı. Duruşma öncesi bir basın açıklaması da yapan kadınlar, “Erkek adalet değil, ger&

Sakarya'daki utanç davasında erteleme

Paylaş
Ceyhun Yılmaz / Hasret Gültekin Kozan

Ö.C’ye ilk istismarda bulunan Sakarya Protokol Şube Emniyet Müdürü N.Ş, bu duruşmaya da katılmadı. N.Ş'nin yurt dışında Interpol tarafından aranmasına rağmen, hâlâ bulunamadığı belirtildi. İstismarda bulunan bir diğer kamu görevlisi E.T. ise  o dönem Sakarya’da 4. Sınıf Emniyet Amiri olarak görev yaparken, olayın ardından Ereğli İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı olmuş, terfi ettirilmiş, bir biçimde ödüllendirilmişti.

34 SANIKLI BİR DAVA!

14 yaşındaki Ö.C’ye aralarında 18 yaşını doldurmamış çocukların da bulunduğu 34 kişinin tecavüz ettiği iddia ediliyor. Bu iddiaya rağmen 2. duruşmada bütün sanıklar tahliye edilmiş, adli kontrol uygulanmaya başlanmıştı. Bu davada ise adli kontrol kararı da kaldırıldı.

Ö.C’nin avukatı Harika Günay Karataş, Taciz ve tecavüz sisteminin devlet eliyle ve hukuk yardımıyla meşrulaştırıldığını ifade ederek, “N.Ç. davası da,  Fethiye davası da, diğer bu tür davalarda taciz ve tecavüzde bulunanlara yaptıklarının suç olmadığını gösterir nitelikte davalar. Ö.C. davası da bu durumda bizim için” dedi.

Kadına yönelik şiddetten bahsedildiğini söyleyen Karataş, hukuku uygulayanların zihniyeti değişmedikçe kanun yapmanın hiçbir işe yaramayacağını dile getirdi. (Sakarya/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kaza sonrası sigorta!

SONRAKİ HABER

Yunanistan'da yeni Savunma Bakanı görevine başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa