07 Mart 2013 09:50

Sen misin depremzedeye yardım eden!

Van Kadın Derneği (VAKAD) üyeleri,  “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun”un onanmasının ardından açılan kapatma davasına ilişkin dernek binasında düzenlediği basın toplantısı düzenledi. Kadınlar,  kararın siyasi olduğunu, iddianamede yer alan iddiaları kabul etmediklerini ve mahkeme tarafından reddedilmesin

Sen misin depremzedeye yardım eden!

Paylaş
Umut Yeğin

Kadınlar adına konuşan Müjgan Güneri, deprem dönemi kullandıkları konteynere polis tarafından kendilerinden izin alınmadan girildiğine dikkat çekerek, konteynerden alınan not defterinde deprem dönemi düzenledikleri yardım kampanyasına ilişkin notların olduğunu söyledi. Güneri, notların PKK propagandası yapmak ve halkın örgüte olan sempatisini arttırmak için alındığı belirten iddianameye ilişkin ise “Van Kadın Derneği, bağımsız bir dernektir. Kadınların bağımsızlığından yana olduğu gibi kendisi de bağımsızdır. Hiçbir örgütün himayesi altında değildir” dedi. Farklı görüşleri, dini inançları, cinsel yönelimleri, kültür ve etnik kökenleri içinde bulundurduklarını söyleyen Güneri, “Bizleri bir arada tutan kadınlığımız, farklılığımız, bağımsızlığımız ve şiddetsiz yaşam idealimizdir” dedi.

'DEPREM DÖNEMİNDE ÖRGÜTLÜYDÜK'

Deprem döneminde devletin yardımları depolarda bekletirken, halkı yazlık çadırlarda sefalete sokarken Van halkı için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Güneri, “Haklısınız örgütlüydük. Tüm Türkiye’de örgütlüydük. İnsanlık örgütlüydü. Kimler ne yolladı listesi elimizde. Köy, köy yardıma gidildi VAKAD üyeleriyle ve il dışından gelen onca dostla” dedi.

'DERNEĞİMİZE GİZLİCE GİRENLERDEN ŞİKAYETÇİYİZ'

3 Mayıs günü dernek olarak kullanılan konteynere izinsiz girerek arama yapıldığını belirten Güneri, girenleri ilk olarak hırsız sandıklarını fakat iddianame ellerine ulaştığında konteynerde kaybettiklerini sandıkları bir not defterinin ve deprem süresince birlikte çalıştıkları kurumların listesinin polisler tarafından alındığını anladıklarını söylüyor. Derneğe gizlice giren kişi veya kişilerden şikayetçi olacaklarını vurgulayan Güneri, “Kadınlara ait özel bilgileri iddianamede ifşa edenlerden şikayetçiyiz” dedi.

'KADIN HAREKETİ KUŞATILMAK İSTENİYOR'

Kadınların mücadelesinin kuşatılmaya çalışıldığını belirten Güneri, VAKAD’ın kurulduğu günden bu yana hedef gösterilerek susturulmak istendiğini, eğer VAKAD kapatılırsa bu durumun bazı kesimleri mutlu edeceğini sözlerine ekledi. Ülkede her gün onlarca kadın tacize tecavüze, şiddete maruz kalırken susmayacaklarını söyleyen Güneri, VAKAD kapatılırsa mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini belirtti. (Van/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan: 3 çocuğu sorun etmeyin, yapın!

SONRAKİ HABER

AB’den Türkiye’ye ‘Suriye’ uyarısı: Tek taraflı adımlardan kaçının

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa