YİBO’da intihar iddiası

YİBO’da intihar iddiası

Van’ın Bahçesaray ilçesinde 25 Şubat 2013  tarihinde intihar ettiği iddia edilen, 14 yaşındaki Seyhan Orta’nın ailesi ve arkadaşları bu iddiayı kabullenmiyor.Bahçesaray Hakkıbey YİBO’da 8. Sınıf öğrencisi olan Orta’nın sabah saatlerinde yatakhanenin 4. katından atladığı iddia edilirken, Seyhan Orta’nın babası

Umut Yeğin

Bahçesaray Hakkıbey YİBO’da 8. Sınıf öğrencisi olan Orta’nın sabah saatlerinde yatakhanenin 4. katından atladığı iddia edilirken, Seyhan Orta’nın babası oğlunun derslerinde başarılı olduğunu ve intihar edebileceği herhangi bir sorununun olmadığını söylüyor.

Konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Öğrenci Velileri Derneği (ÖVDER) Van Şube Başkanı Fatin Rıfat Aras, devletin güvencesinde olan bir bireyin yaşam hakkının elinden alındığını söyledi.

Ailesi ve arkadaşları ile görüştüklerini belirten Aras, arkadaşlarının, Orta’nın öğretmenleri tarafından sürekli azarlandığını, hırsızlıkla itham edildiğini söylediklerine dikkat çekti. Durumun diğer öğrenciler üzerinde de olumsuz etkiler bıraktığına değinen Aras, “YİBO’da okuyan çoğu öğrencinin 6 gündür okula gitmediğine şahit olduk” dedi. Aras, “amcasının bize verdiği bilgiye göre, yeğeni Seyhan Orta’nın bir çok yerinde morluklar, sağ kulak memesinde yırtık olduğu ve kulağından yüzüne kadar derin çizikler varmış” şeklinde konuştu.

Seyhan Orta’nın ölümünde ihmali olanların yargılanması gerektiğini söyleyen Aras, ayrıca okulda yaşanan olaydan dolayı öğrencilere psikolojik destek uygulanması gerektiğini söyledi. (Van/EVRENSEL)

www.evrensel.net