Şahin’i öldürenler sanık değil tanık!

Şahin’i öldürenler sanık değil tanık!

Diyarbakır’da 10 Şubatta polis panzerinin ezmesi sonucu yaşamını yitiren Şahin Öner’in ölümüne ilişkin açılan soruşturmada bir skandal yaşanıyor. Öner’i ezerek ölümüne neden olan panzerin içinde bulunan polislerin ifadesi tanık sıfatıyla alındı.Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Şahin Öner&rs

Turan Titiz

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Şahin Öner’in ölümüne ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında 7 polis ve 2 görgü tanığını dinledi. Tanık sıfatıyla ifade veren polisler Öner’i olay yerinden yaralı halde önce karakola götürdüklerini kabul ederlerken, 2 görgü tanığı Öner’in polisler tarafından araçla ezildiğini anlattı.

YARALI HALDE SORGU!

Tanıklardan Asayiş Şube Müdürlüğünde görevli 288370 sicil numaralı polis, olay yerine 75 nolu zırhlı araçla birlikte gittiklerini belirterek, “Grubu dağıtmak için müdahale ettik. 75 nolu Shörtland (Akrep tipi polis aracı) bizim önümüzden 26. Sokak’a girdi. Sokakta hızımız 20-25 kilometre idi. Biz sokağa girdikten sonra yol üzerinde hareket etmeden yatan bir şahıs gördüm. Ekip şefi ambulans talep etti. Ancak haber merkezi 3-4 dakika sonra şahsı 26. Sokak’tan alıp Şehitler Polis Merkezine götürmemizi 112 ambulansın şahsı buradan alacağını anons etti” dedi. Öner’i araca bindirerek, karakola götürdüklerini söyleyen polis, “Merkezin bahçesinde yaralı şahsı indirirken durumu ağır görünüyordu” diyen polis yaralı halde Öner’i sırt üstü yatırarak üzerini aradıklarını ve el feneri, cep telefonu ile bantlanmış patlayıcı fitili bulduklarını iddia etti.

Bir diğer polis ise “Polis merkezine geldik şahsın durumu ağır görünmüyordu. Şahsa hastanede 20 dakika kalp masajı uygulandı fakat kurtarılamadı” dedi.

Öner’i ezen araçta bulunan ve sanık olması gerekirken, ‘tanık’ olarak ifadesi alınan 256180 sicil nolu polis ise olay sırasında eylemcilerin kendilerine gaz bombaları, molotof, taş ve bomba ile saldırdığını iddia ederek, “Ben oturduğum yerin sağ tarafındaki camdan yerde yatan bir şahıs gördüm. Ben bu kişiyi görünce haber merkezini bilgilendirdim. Olay yerine cumhuriyet savcısı geldi” dedi.

ÇARPTIĞINI İTİRAF ETTİ

Savcılığa ifade veren Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Elektronik Şube Müdürlüğü Telsiz Operatörü 275376 sicil nolu polis ise 75 nolu aracın 26. Sokak’a girdiğinde bir şahsın araç altında kaldığını anons ettiklerini söyleyerek, “Ben şahsın neyin altında kaldığını anlamadım. Tekrarlamasını söyledim. Ancak yanıt gelmedi” dedi.

‘PANZER EZDİ’

Olayın yaşandığı sokakta oturan L.Ç. adlı görgü tanığı ise apartman dairesinin 5. katından olayı izlediğini belirterek, “Etraf aydınlıktı. 7-8 kişilik grup aşağıya koşmaya başladı. Akrep’in önünden bir çocuk geriye döndü. Ellerini havaya kaldırdı ancak Akrep durmadı. Çocuğa göğsünden çarptı. Ardından 15-20 metre aşağıya doğru sürükledi. Bu sırada polis aracı hiçbir şekilde yavaşlamadı. 15-20 metre sürüklendikten sonra aracın sol arka tarafından çıktı” dedi.

Diğer görgü tanığı da kendisi ile Öner arasında 3 metre mesafe olduğunu belirterek, “Her iki elini de yukarı kaldırmıştı. Akrep geldi Şahin Öner’i ezdi” diye ifade verdi. (Diyarbakır/DİHA)

www.evrensel.net