06 Mart 2013 14:13

8 Mart’ta direniş çadırında...

Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi işçilerinin direnişi 64. güne girdi. Her sabah evlerinden çıkarken işlerine gider gibi hastane önüne gelen direnişteki kadın işçiler, işlerine geri alınana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söylüyorlar.2 aydır direnişte olan işçi Güner Yılmaz yaşana

8 Mart’ta direniş çadırında...

Paylaş
Hasan Güner

2 aydır direnişte olan işçi Güner Yılmaz yaşanan sıkıntıları aktarıyor: “Evliyim, 5 çocuğum var. 3’ü  okuyor. İki aydır sadece 370 TL işsizlik maaşı aldım. Eşim işsiz, 2 aydır bu parayla geçindim. İcralar kapıya dayandı. Akşam eve gidince maddi sıkıntılardan dolayı eşimle tartışıyoruz. Evde çalışan olmadığı için çok sıkıntı çekiyoruz. Bütün kötü muameleleri yaşadık, güvenlik görevlilerinin müdahalesi ile uğraşıyoruz, adeta çarpışıyoruz. Çalışan ve samimi arkadaşlarımız yanımızda olmadığına ve bizi desteklemediklerine çok üzülüyoruz. Arkadaşlarımız tehdit ediliyor, onların yanlarına gitmeyeceksiniz  sizi işten çıkartırız deniyor.  Onlar da korkularından dolayı bizimle konuşmuyorlar. Biz isterdik ki bütün kadınlar toplansın hep birlikte olalım ama ne yazık ki yapılan baskılardan dolayı yanımıza gelmiyorlar.

Emekçi kadınlar gününe geliyor söz, “Kadın gibi değil de köle gibi yaşıyoruz” diyor Yılmaz:   “Biz kadınlar sevgi istiyoruz, anlayış istiyoruz. Çalışıp çocuklarımızı okutmak istiyoruz...”

Direnişte olan diğer kadın işçiler ise isimlerini vermek istemiyorlar. Biri, “Eşim kızar” diyor, diğeri ise çifte vatandaş olduğunu söyleyerek vermiyor ismini. Direniş zor, ama kadın işçiler kararlı, “Ancak ayaklarımız yürüyemez hale geldiğinde buraya gelmeyiz” oluyor son sözleri. (Trabzon/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Akhisar 8 Mart’a hazırlanıyor

SONRAKİ HABER

Patronların ‘ekonomik büyüme’ endişesi arttı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa