Köpek balığı nesli tehlikede

Köpek balığı nesli tehlikede

Araştırmalar her yıl etleri, karaciğer yağı, yüzgeçleri ve kıkırdakları için avlanan köpek balığı sayısının 100 milyona ulaştığını ortaya çıkardı. Diğer taraftan avlanmaya ait kesin rakamlar bulunmaması neniyle, her yıl öldürülen köpekbalığı sayısının 63 ile 273 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor. Araştırm

Araştırmada yer alan Biyolog Boris Worm, “Köpekalıkları yüzgeçlerine olan talebin artması, bu canlıları her zaman olduğundan daha büyük bir tehlike altına sokuyor” dedi.

Diğer yandan köpekbalığı populasyonlarının azalması sonucu dünyanın okyanuslarındaki ekosistemi de ciddi bozulmalara gebe.  

3 Mart tarihinde Tayland’ın başkenti Bangkok’ta uluslararası bir konferans için 177 bilim insanı bir araya geldi. Bilim insanları, yüzgeçleri için avlanan üç çekiç başlı köpekbalığı türüyle, bir beyaz uçlu ve bir dikburunlu köpekbalığının neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Öte yandan, yüzgeç ticaretiyle mücadelede, köpek balıklarının insanlara saldırma eğilimi nedeniyle dünyanın ilgisini çekme konusunda sıkıntı yaşandığı belirtiliyor. Uluslararası Köpek Balığı Saldırıları Dosyası raporuna göre, 2011 yılında 125 köpek balığı saldırısı yaşandı. Bunların 75’inde kışkırtma söz konusu değilken, 12 saldırı ölümle sonuçlandı.


Yüzgeçler, köpek balıklarının yüzebilmesi ve kendilerine yön verebilmesinde yaşamsal öneme sahip. Yüzgeç ticareti yapanlar genellikle balıkların yüzgeçlerini kestikten sonra onları tekrar suya bırakıyorlar. Bu önemli organlarını kaybettikten sonra köpek balıkları yüzemiyor ve deniz dibinde boğuluyorlar.

Cildi yenilemek ve gençleştirmek için kullanılan köpek balığı yüzgecinin aynı zamanda afrodizyak etkisi var. Uzmanlar, dünyadaki yoğun köpek balığı yüzgeci talebinin sürdürülebilir olmadığını belirtiyor. Uluslararası köpek balığı saldırıları dosyasına göre her yıl 30 ila 70 milyon arasında köpek balığı, yüzgeci için öldürülüyor.


Hong Kong’ta köpek balığı yüzgeçlerinin kaldırımda kurutulması gelenek haline gelmiş.

Kısmen yasak olmasına rağmen Avrupa Birliği de Asya’dan yüksek miktarda köpek balığı yüzgeci ithal ediyor.

Avrupa Parlamentosu 2012 kasımında köpek balığı yüzgeci ticaretine izin veren yasal boşluğu doldurmak için karar aldı. Bu hukuki sıkılaştırmanın köpek balığı sayısının artmasına yardımcı olması bekleniyor.


Köpek balığı yüzgeci tüketimine karşı protestolar Hong Kong’ta oldukça yaygın.

Bunlardan biri de Uluslararası Amerikan Okulu öğrencilerinin sırtlarına sahte yüzgeçler bağlayarak gerçekleştirdikleri bu protesto.

Hong Kong Köpek Balığı Vakfı sorunun acilen çözülmesi için  çağrıda bulunuyor.  (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net