96 saat hastanede kalan birinden ne beklersiniz?

96 saat hastanede kalan birinden ne beklersiniz?

Ankara Tabip Odası (ATO), asistan hekimlerin sorunlarına ve çalışma koşullarına dikkat çekmek üzere bugün Numune Hastanesi bahçesinde bir basın açıklaması yaptı. SES üye ve yöneticileri de açıklamaya destek verdi. ATO Asistan Hekim Komisyonu Başkanı Dr. Egemen Çiçek, asistan hekimlerin yaptıkları işten ve &cced

‘HANGİ SEKTÖRDE 50 SAAT DURMADAN ÇALIŞILIR?’

Çiçek, “96 saat hastanede kalıp nöbet tutan bir insandan ne bekleyebilirsiniz, hangi sektörde 50 saat hiç durmadan çalışılır? Bu şartlarda çalışan bir asistan doktor nasıl sağlıklı hizmet verebilir?” sorularını sorarak bu durumun sorumlusunun sağlığın yöneticileri olduğunu söyledi. Bugüne kadar sağlık alanında tüm yükün sağlık çalışanları ve hekimler ile halkın omzuna yüklendiğini ifade eden Çiçek, “Şimdi rahat koltuklarında oturup durumdan memnun olan yöneticiler dahi bir süre sonra hastalarına baktıracak doğru düzgün hekim bulamayacaklar” dedi.

’36 SAATLİK ÇALIŞMA SÜRESİ’

Türkiye’de sayısı 20 binin üzerinde olan asistan hekimlerin çalışma sürelerinin 36 saate yaklaştığına dikkat çeken ATO Genel Sekreteri Dr. Selçuk Atalay, “Bir klinikteki her hekime gün boyu poliklinik yaptırılırken, o klinikte kim eğitim alacak, kim eğitim verecek? Asistan hekimleri sadece hizmet vermek için köle gibi çalıştıran, onların eğitimlerini iyi niyetli hocaların korsan eğitimlerine bırakan bu sistem, aslında Türkiye’nin geleceğini karartmaktadır” dedi. Asistan hekimlerin sağlıkçılara karşı her gün yükselen şiddetten de en büyük payı alan grup olduklarını belirten Atalay, “Onlar en önde, onlar en önce, bu tüccar, sermaye sahiplerinin ceplerinden başka hiçbir şeyi göremeyen sistemin bedelini, canları pahasına ödemektedir” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net