IPI: ‘Batsın’ dediği gazeteciliğin ta kendisidir

IPI: ‘Batsın’ dediği gazeteciliğin ta kendisidir

ULUSLARARASI Basın Enstitüsü Derneği (IPI), Milliyet gazetesinde Namık Durukan’ın yayımladığı “İmralı Zabıtları” haberinden sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Batsın böyle gazetecilik” sözlerine tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, “Doğru ve düzgün bir gazetecilik yapılmıştır. Dolayıs

ULUSLARARASI Basın Enstitüsü Derneği (IPI), Milliyet gazetesinde Namık Durukan’ın yayımladığı “İmralı Zabıtları” haberinden sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Batsın böyle gazetecilik” sözlerine tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, “Doğru ve düzgün bir gazetecilik yapılmıştır. Dolayısıyla burada Başbakanın ‘batsın’ dediği, gazeteciliktir; gazeteciliğin ta kendisidir. Başbakan gazeteciliğin batmasını istemiştir” denildi.
Basın Enstitüsü Derneği, Başbakan Erdoğan’ın “İmralı Zabıtları” haberine ilişkin olarak “İşte bir tane gazete çıkmış bir başlık atıyor. Attığı başlıkla İmralı’dan haberler veriyor. Her zaman söyledim, ‘Bir kısım medya hiçbir zaman yanımızda olmuyor’ dedim. Eğer böyle gazetecilik yapacaksan batsın senin gazeteciliğin” sözlerini eleştirdi.

‘ERDOĞAN, SINIRINI BİLMELİ’

Yapılan açıklamada, “Ülkelerini demokrasinin usul ve kaidelerine göre yönetmeyi benimsemiş liderlerin böyle temennilerde bulunması mümkün değildir. Medyanın iktidarın yanında olmak gibi bir misyonu yoktur ve olamaz. Medya gerçeğin yanında olmalıdır. Çözüm sürecine katkı, oto-sansürle, haber karartmasıyla değil, doğruların ve gerçeklerin yazılmasıyla olur. Devlet yönetmek başka, gazetecilik başkadır. Devleti yönetenler gazetecilere işini öğretmeye, gazetecilerin de devlet yönetmeye kalktığı ülkede demokrasiyi ayaklarının üzerine oturtmak mümkün olmaz. Başbakan tarafından bizzat oluşturulan bu baskı ortamında mesleklerini bihakkın yapma kararlılığını sergileyen gazetecileri selamlıyor, Sayın Erdoğan’ı görevinin sınırlarına çekilmeye davet ediyoruz” denildi.

‘GAZETECİLİĞİ BİZE BIRAK’

Basın Enstitüsü Derneği, Başbakan Erdoğan’ın medya üzerinde bir korku iklimi yaratmak istediğini söyledi. Başbakana ‘Bazı doğruları yeniden hatırlatma gereği duyuyoruz’diyen IPI, açıklamasında şunlara yer verdi:
Bu bakımdan Sayın Başbakanın bu tehditkar konuşması bağlamında habercilik ve basın özgürlüğüne ilişkin bazı doğruları yeniden hatırlatma gereğini duyuyoruz.
Gazeteciliğin temel kriteri doğru haberciliktir. Milliyet’in “İmralı zabıtları” haberi, görüşmeye katılanlar tarafından bugüne değin yalanlanmamıştır; ertesi gün neredeyse ülkenin tüm gazetelerinde haberin tamamı alıntılanmıştır, dolayısıyla doğrudur. Milliyet büyük bir gazetecilik başarısına imza atmıştır. Kamuoyu, içeriğini bilmek istediği bir süreçle ilgili olarak doğru bilgilendirilmiştir. Doğru ve düzgün bir gazetecilik yapılmıştır. Dolayısıyla burada Başbakanın “batsın” dediği, gazeteciliktir; gazeteciliğin ta kendisidir. Başbakan gazeteciliğin batmasını istemiştir.
Ülkelerini demokrasinin usul ve kaidelerine göre yönetmeyi benimsemiş liderlerin böyle temennilerde bulunması mümkün değildir.
Medyanın iktidarın yanında olmak gibi bir misyonu yoktur ve olamaz. Medya gerçeğin yanında olmalıdır. Çözüm sürecine katkı, otosansürle, haber karartmasıyla değil, doğruların ve gerçeklerin yazılmasıyla olur.
Devlet yönetmek başka, gazetecilik başkadır. Devleti yönetenler gazetecilere işini öğretmeye, gazetecilerin de devlet yönetmeye kalk-tığı ülkede demokrasiyi ayaklarının üzerine oturtmak mümkün olmaz. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net