06 Mart 2013 07:54

Tuncel: Süreç başarıya ulaşmazsa daha kötü olacak

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, İmralı ile görüşme sürecinde herkesin hassas davranması gerektiğini belirtti. Tuncel, “Bence bu süreç başarıya ulaşmazsa, sıfır da olmayacak, daha kötü olacak” dedi.BDP Genel Başkan Yardımcısı Nursel Aydoğan’ın zabıtların

Tuncel: Süreç başarıya ulaşmazsa daha kötü olacak

Paylaş

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, İmralı ile görüşme sürecinde herkesin hassas davranması gerektiğini belirtti. Tuncel, “Bence bu süreç başarıya ulaşmazsa, sıfır da olmayacak, daha kötü olacak” dedi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Nursel Aydoğan’ın zabıtların parti genel merkezinden alındığı yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Tuncel, “Nursel Hanım neye dayanarak söylemiş, bilmiyorum ama bizim için önemli olan şu: Tarihi bir süreçten geçiyoruz. Bu sürecin bir yol kazasına uğramamasını, tekrardan bir umutsuzluğa dönüşmemesi bizim için önemli. Bu sürecin çözüme evrilmesini istiyoruz. Herkesin, BDP dahil, süreci barışa evirecek bir noktada durması önemli. Diğer tartışmalar katkı vermiyor” diye konuştu.

MEDYANIN TUTUMU ÖNEMLİ

Medyanın süreçteki tutumunun da önemli olduğunu vurgulayan Tuncel, “Dünyada basının, medyanın çok önemli rolü olmuş. İrlanda’da da öyle. Medya hem toplumu hazırlama hem doğru bilgiyi paylaşma adına hem de barışa katkı sunmak adına önemli bir noktada duruyor. Biz böyle işlemesi gerektiğini düşünüyoruz. Yoksa bu işi başka bir noktaya da götürebiliriz. Yeniden sıfıra, hiç başlamamış gibi ya da daha kötü ki bence sıfır olmayacak daha kötü olacak, bu süreç başarıya ulaşmazsa. O yüzden basın mensuplarının da bu meseleye nokta koymasının önemli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu. TBMM’de düzenlediği basın toplantısında genel merkez olarak araştırma yapmaya devam ettiklerini de belirten Tuncel, “Sonuçlandığında size bilgi de verilecektir. Gizli kapaklı şeyler yapmıyoruz. Ama o açıklamaya kadar gündemimize dönelim” dedi. Tutanakların BDP tarafından basına verilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyleyen Tuncel, “Bu konuda böyle bir yaklaşımımız yok. Biz en nihayetinde bu sorunun tarafıyız. Bu sorunun çözümünü istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Basın özgürlüğünden yana olduklarının belirten Tuncel, basına da bir önerileri olduğunu söyledi. Tuncel, “Sürece katkı sağlayacak, pozitif etki yapacak işlerin yapılmaması önemli. Bazı işler var ki, siz belki şey yapamazsınız, gerçekten süreci bile ters düz edebilir. Sayın Başbakanın basına yönelik yaklaşımları bizim açımızdan da eleştiri konusudur” dedi. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Esnafın borçları acilen ertelenmeli

SONRAKİ HABER

Keşan'da eğitime kar engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa