05 Mart 2013 12:24

Mustafa Sönmez'in Cumhuriyet'teki işine son verildi

Cumhuriyet Gazetesi yönetimi, gazete hakkında sosyal medyada yaptığı eleştiriler gerekçesiyle köşe yazarı Mustafa Sönmez’in işine son verdi. Bir süredir sosyal medyada Cumhuriyet Gazetesi’ni eleştiren ekonomist Mustafa Sönmez’e Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız imzasıyla gönderilen yazıda bundan böyle yazıların

Mustafa Sönmez'in Cumhuriyet'teki işine son verildi

Paylaş

'AÇIK OLMAM EZBERLERİNİ BOZDU'

Sönmez gazeteye ve yönetimine dair eleştirilerini sosyal medya aracılığı ile paylaştığını belirtirken bunun da gayet doğal olduğunu çünkü gazetenin çalışanları ve okurları ile bir bütün olduğunu dile getirdi. Sosyal medyanın açık bir tartışma platformu olduğunu söyleyen ve kendisinin de bu platformda eleştirilerini sunduğunu dile getiren Sönmez “Asıl ezberlerini bozan benim bu açıklıkta olmam” dedi. Cumhuriyet Vakfına gazetenin daha iyi yönetilmesi için bir proje sunduğunu belirten Sönmez, “İşime son verilmesinin asıl sebebi bu projenin Gazete yönetimi tarafından öğrenilmiş olması olabilir” dedi.

YÖNETİMİN GEREKÇESİ SOSYAL MEDYADA YAZDIKLARI

Gazete yönetiminin Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız imzasıyla Sönmez’e gönderdiği yazıda şöyle dendi; “Birkaç gündür, sosyal medya ortamında, halen yazılarınızın yayınlandığı gazetemiz Cumhuriyet’e yönelik eleştiri ve önerilerinizi paylaşmaktasınız. Yönetimlerin eleştirilmesi, düzeyi ne olursa olsun kabul edilebilir bir yaklaşım sayılabilir. Ancak bu eleştiri ve önerilerin gazetenin kurumsal kimliğini zedelemeden ve doğrudan yönetime iletilmesi de bir zorunluluktur. Bununla birlikte, gazetedeki yazarlara, editörlere ve muhabirlere yönelik ve sıfat da kullanarak yaptığınız açıklamaları önceden ve doğrudan iletmek yerine, herkese açık bir ortamda dile getirme tercihinizi iyi niyetli bir yaklaşım olarak değerlendirmek mümkün değildir. Cumhuriyet gazetesinin de, tıpkı diğer ticari işletmeler ve kurumlarda olduğu gibi belirli usulleri, gelenekleri, kurumsal yönetim ilkeleri vardır. Bu bağlamda, gazete yönetiminin bir görevi de, gazete yazar ve çalışanlarına yönelik haksız ve ağır suçlamalar karşısında onları savunmaktır. Gazetemiz yönetim kurulu, yazarları ile gazete arasındaki ilişkisini herkese açık şekilde sosyal medya üzerinden yürütmeyi, eleştiri, tartışma ve değerlendirmelerini bu ortamda sürdürmeyi doğru bir yöntem olarak görmemektedir. Bu nedenle, yönetim kurulumuzun bilgi ve onayı doğrultusunda bundan böyle gazetemizde yazılarınıza yer veremeyeceğimizi bilginize sunuyorum. Cumhuriyet gazetesine bugüne kadar yapmış olduğunuz katkılar için teşekkür eder, başarılar dilerim.” (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Taşeron işçiler artık sendikalı

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe - CSKA Moskova: 79 - 75

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa