05 Mart 2013 09:34

‘Başbakan hedef göstermekten vazgeçsin’

TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Milliyet gazetesinde Namık Durukan imzasıyla yayınlanan İmralı Tutanakları haberine gösterdiği tepkiye karşı çıktı.Cemiyet Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, gazetecilerin halka karşı sorumluluğunun işverenine karşı olan sorumluluğundan bile önc

‘Başbakan hedef göstermekten vazgeçsin’

Paylaş

TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Milliyet gazetesinde Namık Durukan imzasıyla yayınlanan İmralı Tutanakları haberine gösterdiği tepkiye karşı çıktı.
Cemiyet Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, gazetecilerin halka karşı sorumluluğunun işverenine karşı olan sorumluluğundan bile önce geldiğini hatırlatarak, “Gazeteci bu haberle halka karşı sorumluluğunu yerine getirmiş, halkın doğru bilgilendirilmesine çalışmıştır. Gazetecinin halka karşı sorumluluğunun temelinde şeffaflık ve bilgilendirme vardır. Şeffaflık demokrasinin de olmazsa olmazıdır” dedi.
TGC Yönetim Kurulunun açıklamasında şu görüşlere yer verildi:
“Biz Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak barış sürecini destekliyoruz. Nitekim, kılavuzumuz olan Türkiye Gazetecileri  Hak ve Sorumluluk Bildirgesi gazeteciliğe barış dilinin hakim olmasını tavsiye eder.
Bildirgenin Gazetecinin Temel Görevleri ve İlkeleri bölümündeki 3. maddeye göre ‘Gazeteci, başta barış, demokrasi ve insan hakları olmak üzere insanlığın evrensel değerlerini, çok sesliliği, farklılıklara saygıyı savunur.  Aynı başlık altındaki 15. maddeye göre de gazeteci her türlü baskıyı reddeder ve çalıştığı basın yayın organındaki yöneticileri dışında kimseden işiyle ilgili bir talimat almaz.
Bu çerçevede Başbakan Erdoğan’ın ‘Batsın  senin gazeteciliğin’ söylemini basın özgürlüğünü zedeleyen bir yaklaşım olarak görüyoruz. Başbakanı ve tüm siyasi otoriteleri medyayı sürekli hedef göstermekten ve tehdit etmekten vazgeçmeye çağırıyoruz.  Meslektaşımız Namık Durukan’ı gösterdiği gazetecilik başarısı nedeniyle kutluyoruz.” (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Pakistan’da bir gazeteci daha öldürüldü

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa