Kim yalancı Erdoğan?

Kim yalancı Erdoğan?

Başbakan Erdoğan “Kadına yönelik şiddet artıyor” diyenleri yalancılıkla suçladı.Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne değinerek kadına yönelik şiddeti her fırsatta lanetlediklerini, geçen 8 Martta çıkarılan Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şidde

Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne değinerek kadına yönelik şiddeti her fırsatta lanetlediklerini, geçen 8 Martta çıkarılan Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Yasası ile şiddete karşı tedbirler aldıklarını söyledi. “Şiddetin her türlüsü kötü. Kadına yönelik şiddette artış var diyen yalancılar ortaya çıkıyor” diyen Erdoğan’ı ise rakamlar yalanlıyor.

Hükümet olarak kadına yönelik şiddet konusu üzerine kararlılıkla gideceklerini öne süren Başbakan, bu konuda bilimsel araştırmalar yapıp veriler derledikleri için şiddette artış var gibi lanse edildiğini söyledi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ise  2008-2011 yılları arası verilere ulaşmak için Adalet Bakanlığı, dönemin Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığından Bilgi Edinme Kanunu’na dayanarak veriler istediklerini ancak bu  resmi kurumların ellerinde böyle bir veri bulunmadığını söylüyor. Kadına yönelik şiddet konusunda bütün veriler ise kadın örgütleri ve demokratik kitle örgütlerinin çabalarıyla oluşturuluyor.

VERİLER BAŞBAKANI YALANLIYOR

İnsan Hakları Derneğinin raporu ise kadın cinayetlerine dair 7 yıllık verilerin tecavüz ve taciz gibi cinsel saldırı suçlarında yüzde 38’lik bir artışı gösterdiğini ortaya koyuyor. 2011’in ilk 8 ayını kapsayan istatistiksel verilere göre, 143 kadın öldürüldü, 76 kadın cana kasteden saldırı sonrasında yaralandı ve mahkemelere intikal eden 82 tecavüz vakası meydana geldi.Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun düzenli olarak yayınladığı kadına yönelik şiddet verilerine göre ise 2008-2011 yılları arasında kocası ya da eski kocası tarafından öldürülen kadınların oranı yüzde 47’iken, 2012 yılının ilk altı ayında yüzde 69’a çıktı.
2009 yılında verilen bir soru önergesini yanıtlayan Adalet Bakanlığının açıkladığı verilere göre 2002-2009 yılları arası kadın cinayetleri oranındaki  yüzde 1400’lük artış söz konusu.


DEVLET KORUMA SAĞLAYAMADI

* Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun 2008-2011 veriler raporunda kadınların  yüzde 88’i tanıdıkları erkekler tarafından öldürülüyordu, bu oran şimdi  yüzde 100’ü buldu.
* Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurulduktan sonra aile meclisi kararıyla öldürülme oranı  yüzde 50 artmıştı. Bu oran ciddiyetini koruyor: kadınların aile içinde katledilme oranı  yüzde 54.
* Şiddet yasasının çıkarılmasının ardından korunma talep eden kadınların  yüzde 75’ine kağıt üzerinde tedbir kararı çıkarıldı. Ancak bunlar gerçek koruma olmadığı için bu kadınlar öldürüldü.
* Sığınma evine yerleştirilen kadınların  yüzde 37.5’u öldürüldü.
* En çok gelir düzeyi asgari ücretin altında olan ve orta-alt sınıftan olan kadınlar öldürülüyor, 2012 yılının ilk altı ayında bu oran  yüzde 31. Gelir düzeyi yüksek ve orta üst sınıftan kadınların öldürülme oranı  yüzde  12 ile diğer rapora göre  yüzde  2’lik bir artış gösteriyor.
* Kadınların işkence ile öldürülme oranında  yüzde 100’lük bir artış oldu. Öldürülen kadınların  yüzde 10’u çuvala konularak, denize atılarak ya da yakılarak bedenleri yok ediliyor.
* Katiller birbirinden yöntem öğreniyorlar. Bir önceki raporda kesici aletle öldürülen kadınların  yüzde 4.5’i boğazından kesilerek öldürülmüşken bu oran şimdi  yüzde 23’e çıktı.


‘CHP VE MHP ÇÖZÜME ENGEL’

Şehitlerimizin kemiklerini sızlatacak hiçbir adımı atmamız mümkün değil diyen Başbakan CHP ve MHP’nin 30 yıldır Kürt sorununun çözümü önünde engel olduğunu belirtti. Erdoğan, CHP ve MHP’yi kastederek, “Siz 30 yıl milli bir duruş sergilemediniz. Bugün de yapamıyorsunuz. Ortada bir ihanet varsa o gençlere ve annelere olan ihanettir. Çözümü engelleyerek millete olan ihanettir” dedi.

Konuşmasında Fransa’da yaşamını yitiren Sanatçı Ahmet Kaya’yı hatırlatan Erdoğan, “Köşe yazarları Ahmet Kaya’ya neler yaptılar. Salondan zor kaçırıldı. Aynı Ahmet Kaya, beni Pınarhisar’a uğurlayanlardan birisiydi” dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net