‘Sendikada kadın sekreterliklerine ayrı bütçe’ talebi

‘Sendikada kadın sekreterliklerine ayrı bütçe’ talebi

Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şube, 3 bin 300 üyesi ile İzmir’in en fazla üyeye sahip sendika şubelerinden biri. Bu üyelerin yarısından fazlası kadın. Bu kadar kadın üyenin bulunduğu sendikada 13 kişilik yönetim ve denetim kurullarında ise sadece iki kadın bulunuyor. Kadın işçi ve emekçilerin mücadele içerisinde, karar al

Emine Uyar / Elif Çuhadar

‘YAPANLAR NASIL YAPIYOR’ TARTIŞMASI

Şubelerde çocuk odası oluşturulmasının uzun süreden beri mücadelesini verdikleri bir konu olduğunu belirten Eğitim Sen’li kadınlar, toplumdaki cinsiyetçi iş bölümünden kaynaklı, çocuk ve hasta bakımı, ev işleri gibi nedenlerle kadınların sendikadaki toplantılara, eylem ve etkinliklere gelememelerinin her zaman sorun teşkil ettiğini dile getirdi. Ebru Dinçel, “Kadının cinsiyet rolleri sendikal mücadeleye katılmasının önünde engel olarak görülmüyor. ‘Yapanlar nasıl yapıyor’ deniliyor. Çocuk odalarına ayrılan bütçe gereksiz harcama olarak kabul ediliyor ya da ‘şubelerinizden karşılansın’ deniyor” dedi.

KADIN SEKRETERLİKLERİ SENDİKALAR İÇİN ÖNEMLİ

Kadın kurultaylarında ciddi taleplerinden birinin kadın sekreterliklerine ayrı bütçe oluşturulması olduğunu ifade eden Dinçel, “Tüzüksel güvenceye kavuşturulması bizim mücadelemizle olacak bir şey ama bu bütçe olsaydı biz bu kadar uzun süre beklemek zorunda kalmazdık. Kadın üyelerin durumuna ilişkin özel çalışmalar yürütülmeli. ‘Kadına yönelik şiddete hayır’ kampanyaları yapıyoruz ama öğretmenler odasında beraber çay içtiğimiz arkadaşımızın neler yaşadığını bilmiyoruz. O yüzden bu kadın sekreterlikleri ve kadın komisyonlarının genel olarak Eğitim Sen’in kadın politikalarının biraz daha genişletilmiş olarak programlanması ve uygulanması gerekiyor” diye konuştu.

‘DAHA FAZLA KADINLA BİR ARAYA GELİNMELİ’

KESK ve İzmir Kadın Platformları’nın eylemlerinin çok önemli ama çok “biz bize” olduğunu belirten Ebru Dinçel, “İşyerlerine dayanması gerekiyor. Biraz daha kendimizi tekrar eden mücadele anlayışından çıkmalıyız” diyerek, farklı toplumsal kesimlerden daha fazla kadınla biraraya gelecekleri işler yapmayı istediklerini aktardı.

“Kadınlar kadınları örgütlüyor, Eğitim Sen Kadınlarla güçleniyor” projesini uygulamaya çalışırken Eğitim Sen’li kadınların tutuklandığını hatırlatan Mine Çetinkaya, “Kadının evden dışarıya çıkmasını, politika yapmasını sendikada görev almasını engelleyen anlayışa karşı kadın kadına dayanışmayı hissetmek, kazanımları görmek mücadele inancını yükseltiyor” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net