04 Mart 2013 14:55

Bakan Kılıç'ın 'Maymun' cehaleti

Evrim Teorisi hiçbir zaman 'İnsan maymundan geliyor' demedi ama Bakan Kılıç bu argümanla sansürü savundu.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün evrim teorisiyle ilgili söylediklerinin ardından şimdi de Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın ‘skandal’ sözleri, evrim konusuna AKP

Bakan Kılıç'ın 'Maymun' cehaleti

Paylaş
Mehmet Özer

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün evrim teorisiyle ilgili söylediklerinin ardından şimdi de Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın ‘skandal’ sözleri, evrim konusuna AKP hükümetinin bakışını bir kez daha gözler önüne serdi. Çukurova Üniversitesi Fizik Bölümü 4’üncü Sınıf Öğrencisi Sıla Soyaslan’ın Suat Kılıç’la aralarında geçen diyalog sırasında “Bilim düşmanısınız, gericisisiniz, üniversitelerde evrimi sansürlediniz” demesi üzerine Kılıç’ın yanıtı, “Tabii ki sansürlenecek, sen maymundan mı geldin, yukarıda Allah var” oldu.

TÜBİTAK’ın evrim konulu bilim kitaplarının basımını durdurması, liselerde evrim eğitimine getirilen yasaklamalarla devam eden sürece artık hükümetin doğrudan bakanları aracılığıyla müdahalede bulunduğu bir süreç yaşanıyor.

‘EVRİMİ DAHA ÇOK ANLATMALIYIZ’

Kılıç’ın açıklamaları çok sayıda üniversiteden öğrenci kulüplerinin bir araya gelerek düzenledikleri ‘Türkiye Evrimle Tanışıyor’ seminerleriyle aynı döneme denk geldi. Hem Bakanın açıklamaları hem de seminerin başlığı düşünüldüğünde Türkiye’de evrimin anlaşılması için daha çok emeğe ihtiyaç duyulduğu ortada.

Türkiye Evrimle Tanışıyor seminerlerini düzenleyen öğrenci kulüpleri tarafından yapılan ortak açıklamada, evrim teorisinin ortaya atıldığı tarih diliminden itibaren düzenli olarak saldırıya uğradığı vurgulanarak şu ifadelere yer verildi: “AKP, 12 Eylül sonrası Özal iktidarında başlayan yaratılışçılık ithalatını hakkını vererek devam ettirmektedir. Fakat bugün evrim kuramı olmadan canlı bilimleri yapılamazken, bilimsel bir teorinin karşısına inanç merkezli değerlendirmeleri yerleştirenler yanıldıklarını ve her saldırılarında karşılarında bilimi savunan üniversite öğrencilerini bulacaklarını bilmelidirler.”

“Evrimi sahiplenen ve yapılan saldırılara karşı bilimi savunan üniversiteliler, artık her zaman olduğundan daha fazla evrimi anlatma görevi ile karşı karşıyadırlar” denilen açıklamada, 15 Martta ODTÜ’de, 140’ın üzerinde üniversite kulüp ve topluluğunun katılımıyla gerçekleştirilecek Üniversite Kongresi’ne de çağrı yapıldı.


GERÇEKLE BAĞDAŞMIYOR

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Doç. Dr. Ergi Deniz Özsoy: Aslında Bakanın açıklamaları üzerine söylenecek çok şey yok. Bu tür açıklamalar bir bakan tarafından kesinlikle yapılmamalı. Evrim ve inancın birbirine karıştırılmaması gerekiyor. Ayrıca Bakanın söyledikleri gerçekle de bağdaşmıyor.


Bakan Kılıç’ın evrim konusunda en çok kullanılan ama gerçek olmayan “İnsan maymundan geliyor” iddiasına sarılması, evrim konusundaki cehaleti bir kez daha gösterdi. bu konuda, Evrensel Basım Yayın tarafından basılan “Evrim mi Yaratılışçılık mı?” kitabın ön sözünde şunlar söyleniyordu: “...Bizim türümüzün, canlı yaşamın diğer çeşitleriyle, kızılağaçlarla, mantarlarla, süngerlerle, bakterilerle ve diğerleriyle akraba olması gerçeğinin fark edilmesi halkın tümü tarafından sindirilmiş bir gerçek değildir. Bu durum, konuya kuşkuyla yaklaşan kesimlerin aptallığıyla ya da yanlış bilgilenmiş olmasıyla açıklanabilir olmaktan uzaktır. Bir başka deyişle, sorun, yaratılışçıların evrimi anlayamamasıyla ilgili değildir: sorun evrim gerçeğini kabul etmeye gösterilen dirençle ilgilidir.”

MAYMUNDAN MI GELDİK?

Evrim teorisi, insan türünün maymunlardan evrimleştiğini değil, onlarla ortak bir atayı paylaştığını söyler. Bizler, kurtçukların, balıkların ya da maymunların torunu değiliz, fakat tüm canlılarla, kimiyle daha yakın kimiyle daha uzak geçmişlerde ortak ataları paylaştık. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İş cinayetlerine karşı ortak tutum alınmalı

SONRAKİ HABER

Cumartesi Anneleri: Sorumlular yargılanana kadar vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa