04 Mart 2013 11:56

Çözüm süreci mücadele sonucu kazanıldı

Halkların Demokratik Kongresi Kocaeli İl Meclisi Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Av. Züleyha Gülüm ve Gazeteci Bereket Kar’ın katıldığı bir panel gerçekleştirdi. Türkiye ve Ortadoğu’da ki son gelişmelerin tartışıldığı panelde yaşanan Kürt sorununda ki görüşme ve çözüm sürecinin halkın mücade

Çözüm süreci mücadele sonucu kazanıldı

Paylaş

HDK yürütme kurulu adına konuşan Gençay Gürsoy AKP ile beraber Türkiye’nin hızlı bir şekilde neoliberal sisteme entegre olduğunu ifade ederken, Türkiye’de gelinen aşama ile ilgili de “Doğrudan doğruya Kürtlerin kendi var oluşunu gösterdiği bir süreçteyiz. Artık Kürt sorununda çözümsüzlüğün bir tahammülü aşacak aşamaya gelişi iktidarı bu sürece zorluyor” şeklinde konuştu. Artık bölgede ki Kürt hareketini dikkate almadan Türkiye’de ki Kürt sorununu çözmenin mümkün olmadığını aktaran Gürsoy bugünkü siyasi iktidara Kürt sorununu çözme cesaretini veren olasılığın da, bölgede Kürt siyasi hareketlerini kontrol altına alıp bölgede hakim güç olma isteği olduğunu vurguladı.

ORTADOĞU KAYNAYAN BİR KAZAN

Ortadoğu, kaynayan bir kazan durumunda diyen Züleyha Gülüm ise “Ortadoğu’daki durumu ne emperyalizmin kışkırttığı hareketler ne de topyekün halk hareketlerinin mücadelesi olarak görmemek gerekir. Bizim olmamız gereken taraf halk hareketi olarak ortaya çıkan, emperyalizme hayır diyen halk hareketlerini yanıdır” dedi. Türkiye’nin kendine pay alabilme durumu üzerinden kendine bir yol çıkardığını söyleyen Gülüm, “Barış politikası üzerinden gittiğini dile getiren iktidar şimdi politikasını bir savaş politikasına dönüştürdü” diyerek Türkiye’nin Suriye’ye müdahale koşullarını oluşturmaya çalıştığını dile getirdi. Av. Züleyha Gülüm, ise “Bizim barış anlayışımızla AKP’nin barış anlayışı arasında fark olduğunu düşünüyorum. Politikalarının büyük bir kısmında Kürt sorununu ezerek çözmeyi saklı tutuyor.” Diyerek hükümetin gerçekten bir barış istediğine inanmadığını aktardı.

Panele katılan Gazeteci Bereket Kar, ise Suriye’deki savaşı ve ABD ile AKP tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusunun durumunu değerlendirdi.  Kar, ayrıca Suriye’de silah kullanmayan ve barış talebini dile getiren üçüncü bir cephenin de olduğunu ve bunun da görmezden gelinmemesi gerektiğini ifade etti. (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İşçiye sendika değiştirme yasağı

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa