27 Nisan 2011 12:21

‘Diyarbakır’da zalimce uygulamalar var’

KÜRT siyasetçilerin yargılandığı davayı izlemek için Diyarbakır’a gelen yabancı heyet üyeleri, hukuktan yoksun bir yargılamaya tanıklık ettiklerini belirterek, “İnsanları birkaç asker çemberi arasında sıkıştırarak yargılamak kabul edilir bir durum değildir. Çok zalimce bir hapis uygulaması söz konusu” dedile

‘Diyarbakır’da zalimce uygulamalar var’

Paylaş

‘KCK davası’ adı altında 104’ü tutuklu 152 Kürt siyasetçisi hakkında süren davanın 22. duruşmasını izlemek üzere Avusturya, Yunanistan ve Almanya’dan Diyarbakır’a gelen hetet üyeleri YSK’nın bağımsız adaylara ilişkin verdiği veto kararının ardından başlayan kitle gösterilerinde polisin sert şiddeti karşısında dehşete kapıldıklarını belirtti. Hem Kürt siyasetçilerin davasını hem de YSK’nın kararından sonra halka yönelik polis şiddetini raporlaştırdıklarını kaydeden heyet üyeleri, Türkiye’nin sağcı ve ırkçı siyasetle yönetildiğini dile getirdiler.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Andrej Hunko, davanın tamamen politik olduğunu ifade ederek, mahkemede her şeyin antidemokratik olduğunu söyledi. “Baştan sona politik bir dava olduğunu gördük. Hukuktan yoksun bir yargılamaya tanıklık ettik. Almanya’da da 1970’li yıllarda mahkemeye çıkartılan sol, sosyalist kişilerin yargılamasında aynı bugünün Türkiye’si gibi çok sembolik bir mahkeme kurdular. İnsanları ‘terörist’ ilan ederek yargıladılar. Ancak Türkiye yargısı gibi mahkemeye askerler asla sokulmadı” diyen Hunko, “İnsanları birkaç asker çemberi arasında sıkıştırarak yargılamak kabul edilir bir durum değildir. Çok zalimce bir hapis uygulaması söz konusu” şeklinde konuştu.

Alman Sol Parti Kuey Rein Vestfalia Eyalet Sorumlusu Silvia Gabelmann ise, Kürt siyasetçilerin davasını izlemeye geldiklerini ancak Kürtlere ve Kürt siyasetine dönük yargının peş peşe aldığı ‘hukuksuz’ kararlar sonucunda kendilerini bir anda sokak eylemleri arasında bulduklarını ifade etti. Polisin sert tutumunun inanılmaz düzeyde olduğunu belirten
Gabelmann, “Dava tam bir fiyasko oldu. Akşam yemeğini yerken YSK kararını açıkladı. Şaşkınlığa uğradık. Polisin çok sert müdahalesiyle karşılaştık. Mevcut şiddetin bir bütününü objektif bir şekilde raporlaştırdık” şeklinde konuştu. (Diyarbakır/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Bismil'de bu defa gaz bombası öldürdü

SONRAKİ HABER

‘Sinyalizasyona gerek yok’ ikramlara milyonlar var!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa