19 Şubat 2011 00:54

Ax û Av Kolektifi’nden kerpiç evlere dönüş

URFA’nın Viranşehir ilçesinde belediye bünyesinde kurulan “Ax û Av Kolektifi”, ilçede kerpiç evler inşa edecek. Proje kapsamında 70 aile ile çalışma yürüten kolektif, projenin bir kısmına mart ayı içerisinde başlayacak. Proje ile, ekolojik toplum hedeflenirken, yapım aşamasında tüm aileler ortak ç

Ax û Av Kolektifi’nden kerpiç evlere dönüş

Paylaş
Murat Sarıoğlu

URFA’nın Viranşehir ilçesinde belediye bünyesinde kurulan “Ax û Av Kolektifi”, ilçede kerpiç evler inşa edecek. Proje kapsamında 70 aile ile çalışma yürüten kolektif, projenin bir kısmına mart ayı içerisinde başlayacak. Proje ile, ekolojik toplum hedeflenirken, yapım aşamasında tüm aileler ortak çalışacak ve yapılacak kerpiç evlerin bahçelerinde de organik tarım ürünleri yetiştirilecek.
Ot, saz ve samanın çamura karıştırılarak kalıplara döküldüğü, tuğla büyüklüğü ve biçiminde yapılan ancak eski önemini yitiren kerpiç, “Ekolojik toplum” çerçevesinde yeniden yaşam buluyor. Yıllık yağış miktarının az olduğu Urfa gibi yörelerde kullanılan kerpiç, eski önemini yitirse de yaz ayları serin, kış ayları ise sıcak bir ortam sağladığı için halen az da olsa tercih edilen bir mimari yapı malzemesi olarak duruyor. Viranşehir Belediyesi bünyesinde kurulan “Ax û Av Koletifi de hem bir geleneği yaşatmak hem de ekolojik bir yaşam için kerpiç evler inşa edecek.
BDP’li Belediye tarafından Şırnak Mahallesi’nde temin edilen 35 dönümlük arazi üzerinde 70 aile ile yapılacak ortak projede, topraktan yapılacak kerpiç evlerin bulunduğu alanlarda, oyun parkları, organik tarımın yapılabileceği küçük bahçeler yer alacak. Projede yer alan aileler için ise önceden oturabileceği evi olmamak ve projede çalışma şartı gösteriliyor. Proje içerisinde yer alan aileler ile belediyeye bağlı Med Kültür ve Sanat Merkezi’nde toplantı yapan proje koordinatörleri, ailelere her şeyin doğal yaşam ölçütünde olması gerektiğini, ekolojik olduğu kadar, kadın ve çocukların da söz sahibi olabildiği bir yaşam alternatifini anlatıyor. Projede kesinlikle betonarme ürünlerinin kullanılmayacağı, her şeyin toprak ve sudan yapılması esas alınıyor. Oturdukları kerpiç evleri mülk edinemeyecek ve devredemeyecek olan aile bireylerinin yaşamlarını yitirmeleri durumunda çocukları da aynı evlerde yaşamlarını sürdürebilecek. (Urfa/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Korumayan koruma kurulu yargılanıyor!

SONRAKİ HABER

Yunanistan'da Çipras hükümeti güvenoyu aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa