19 Şubat 2011 00:51

Bir toplu mezar da Çaldıran’da ortaya çıktı

ONLARCA insanın toplu şekilde gömüldüğü mezarlar topraktan fışkırmaya devam ediyor. Yapılan bir başvuru üzerine harekete geçen İHD Van şubesi, Çaldıran’da 9 PKK’linin gömüldüğü bir toplu mezar tespit etti.1995 yılında 9 PKK’linin toplu halde gömüldüğü yeni bir toplu mezar, Ç

Bir toplu mezar da Çaldıran’da ortaya çıktı

Paylaş

ONLARCA insanın toplu şekilde gömüldüğü mezarlar topraktan fışkırmaya devam ediyor. Yapılan bir başvuru üzerine harekete geçen İHD Van şubesi, Çaldıran’da 9 PKK’linin gömüldüğü bir toplu mezar tespit etti.
1995 yılında 9 PKK’linin toplu halde gömüldüğü yeni bir toplu mezar, Çaldıran’daki Yavuz Selim Mezarlığında tespit edildi. Çatışmada hayatını kaybeden Nesim Alagöz’ün kardeşi Berivan Alagöz’ün başvurusunu değerlendiren İHD Van şubesi, bir heyet oluşturarak ilçeye gitti. Vatandaşlarla görüşen heyet, toplanan bilgiler doğrultusunda toplu mezarın yerini savcılığa ileterek inceleme ve kazı başlatılmasını talep etti. Çok sayıda ilçe sakini ile görüşen heyetin edindiği bilgilere göre 1995 yılında Tendürek’e geçiş yaptıkları sırada pusuya düşürülerek katledilen 9 PKK’li önce traktörle ilçe merkezine getirildi, sonra da cami hoparlörlerinden yapılan anonslarla bütün ilçeye teşhir edildi. İlçe Jandarma Komutanlığı çöplüğünde iki gün boyunca bekletilip teşhir edildikten sonra bir kepçeyle yeniden traktöre yüklendikleri iddia edilen PKK’lilerin, ilçe merkezindeki Yavuz Selim Mezarlığına gömüldüğü belirtiliyor. (VAN)

ÖNCEKİ HABER

İşte ‘ileri demokrasi’nin 3 günlük bilançosu

SONRAKİ HABER

"Bilal Erdoğan’ı gözaltına alıp Erdoğan'ı istifaya zorlayacaklardı"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa