26 Nisan 2011 06:11

Bülent Arınç: Cesaretiniz varsa sendikalı olun

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, işçilerin sendikalaşma hakkına ilişkin açıklamaları iktidarın zihniyetini bir kez daha gözler önüne serdi.İşçilerin “Cesaretleri varsa”, “Patron izin verirse” sendikalaşabileceğini söyleyen Arınç, sendikalaşma nedeniyle iş&cced

Bülent Arınç: Cesaretiniz varsa sendikalı olun

Paylaş

İşçilerin “Cesaretleri varsa”, “Patron izin verirse” sendikalaşabileceğini söyleyen Arınç, sendikalaşma nedeniyle işçilerin işten atılması halinde “patronun kolundan tutup ‘Böyle yapacaksın’ deme” imkanlarının da olmadığını belirtti.

Arınç, milletvekili adayı olduğu Bursa’da Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı’yı ziyaretinin ardından, Basın Kültür Sarayı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun, Anadolu Ajansı’ndaki (AA) toplu sözleşme süreci ve basın sektöründeki sendikalaşma sorununa ilişkin sorusu üzerine Arınç, gazetecilerin sendikalı olmasının, sendika marifetiyle patronlarla toplu iş sözleşmesi yapmasının kanunen mümkün olduğunu ama burada gazete veya medya patronlarının tavrının da önemli olduğunu söyledi.

PATRON İZİN VERİRSE

Bununla ilgili hüküm olduğunu, işçiler veya çalışanların elbette sendikalı olabileceğini ifade eden Arınç, şöyle konuştu: “Ama baskılar neticesinde sendikalı olamıyorlarsa veya kapının önüne konuluyorlarsa bu, bütün iş yerleri için geçerli, bütün işverenler için geçerli, yani bizim işverenin, elinden kolundan tutarak mutlaka ‘böyle yapacaksınız’ deme imkanımız yok. İşçiye de ‘mutlaka sen sendikalı olacaksın’ diye baskı yapma imkanımız yok. Eğer cesaretleri varsa ve patronlarla iyi ilişkiler içinde olabiliyorlarsa patronlar da ‘benim çalışanlarım elbette sendikalı olabilir’ düşüncesindeyse bu gerçekleşebilir.

Elektrik dağıtım ihalelerine girip milyar dolarlık ihaleleri alan medya patronlarının kendi televizyonunda çalışanların 6 aydan beri maaşlarını vermediğini, 500-1000 lira arasında ücretle çalıştırdığını dile getiren Arınç, bu durumdan da çalışanları sorumlu tuttu: “Ama hiçbir çalışandan da sizin gibi hiçbir medya mensubundan da ‘bu nasıl patronluk’ diye bir şikayet duymuyoruz.”

LOKAVT TEHDİDİ

Arınç AA’da süren toplusözleşmeyle ilgili de lokavt sopasını gösterdi. Yıllarca Hak-İş’in avukatlığını yaptığını ifade eden Arınç, “Eskiden beri geliyor, eskiden beri hiçbir toplusözleşme müzakere edilmeden imzalanmış, ben ondan sorumlu değilim. Ben, müzakere edeceğim, çok şükür. Bugün onlar grev kararı aldılar, grev de yasal bir haktır. Greve başlarlarsa işveren için de lokavt yasal bir haktır” diye konuştu. (BURSA)

ÖNCEKİ HABER

Gösteriler de polis saldırısı da sürüyor

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa