25 Nisan 2011 11:37

Aileler OSTİM’deki cinayetin peşini bırakmıyor

OSTİM ve İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde peş peşe yaşanan patlamalarda hayatını kaybedenlerin yakınları, katliamın sorumlularının bir an önce yargılanmasını talep ettiler. “Bir daha OSTİM’ler olmasın” diyen acılı aileler, davayı ülkede yaşayan herkesin davası olarak gördüklerini söylediler.OSTİM ve İvedik Orga

Aileler OSTİM’deki cinayetin peşini bırakmıyor

Paylaş

OSTİM ve İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde peş peşe yaşanan patlamalarda hayatını kaybedenlerin yakınları, katliamın sorumlularının bir an önce yargılanmasını talep ettiler. “Bir daha OSTİM’ler olmasın” diyen acılı aileler, davayı ülkede yaşayan herkesin davası olarak gördüklerini söylediler.

OSTİM ve İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde 4 Şubat günü arka arkaya yaşanan patlamalarda çok sayıda işçi yaralanmış, bir kısmı hayatını kaybetmişti. Farklı iş yerlerinde yaşanan patlamanın aynı firma tarafından doldurulan oksijen tüplerinden kaynaklandığı ortaya çıkmıştı. Patlamada yakınlarını kaybedenler, soruşturmanın takipçisi olacaklarını göstermek için dün Adliye Sarayı önünde basın açıklaması yaptılar. Ailelere Emek Partisi Ankara İl Başkanı Selma Gürkan da destek verdi.

Patlamada yaşamını yitiren Dursun Kavak’ın ablası Sibel Kavak aileler adına yaptığı konuşmada, “Herkes tarafından nedeni, niçini, önlenebilirliği bilinen bir felaketi yaşadık” dedi. Tuzla tershaneleri, Ümraniye, Davutpaşa, Kemalpaşa ve geçtiğimiz hafta İzmir’de yaşanan ve işçilerin canına mal olan iş kazalarını hatırlatan Sibel Kavak, duymak istedikleri son şeyin “içi boş vaatler” olduğunu söyledi. Kavak, “Bizler OSTİM’de canlarını, sevdiklerini kaybetmiş kişiler olarak, başka canların yanmamasını, başka annelerin ve babaların ağlamamasını istiyoruz. OSTİM’de yakınlarını kaybetmiş ve yaralanmış aileler bir araya gelerek, bu memleketin geleceği için, iş güvenliği için, sağlıklı yaşam koşulları için, kanun dışı çalışma koşullarını sona erdirmek için davalarımızın takipçisi olacağız” diye konuştu.

‘BİR DAHA OSTİMLER OLMASIN’

Patlamalarda sorumluluğu olanların açığa çıkarılmasının insani bir görev olduğunu kaydeden Kavak, “Memleketimiz insanının bütün bu sorumsuzluğa ve sonuçlarına layık olmadığına inanıyoruz. Adalet için mücadelemizde, basının ve kamuoyunun desteğini yanımızda görmek, davamızın, bu ülkede yaşanan herkesin davası olduğunu haykırmak istiyoruz. Bizlere ‘bir daha OSTİM’ler olmasın’ diyoruz” dedi. Açıklamanın ardından aileler soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Başsavcısıyla görüşme yaptılar. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Patrondan 450 işçiye tuzak

SONRAKİ HABER

HDP’nin itirazına YSK’den ‘yazışmalı’ ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa