Fotoğraf: Evrensel

'Barış sağlanıncaya kadar mücadeleye devam'

BDP İstanbul İl Örgütü, Demokratik Çözüm Çadırı'na yapılan müdahale ve son yaşanan gözaltılara ilişkin il binası önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.Açıklamaya Emek Demokrasi ve Özgürlük Blok'u İstanbul 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sebahat Tuncel, Sana

Açıklamaya Emek Demokrasi ve Özgürlük Blok'u İstanbul 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sebahat Tuncel, Sanatçı Yusuf Çetin, BDP PM Üyesi Şamil Altan katıldı. Çevrede çok sayıda polis yoğun güvenlik önlemleri aldı. "AKP'nin yeşil faşizmini ve polis terörünü lanetliyoruz" pankartının açıldığı açıklamada, sık sık "Baskılar bizi yıldıramaz", "Ey şehît xwîna te li erdê namîne", "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Katil devlet hesap verecek", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları atıldı.

Burada açıklama yapan İstanbul İl Eşbaşkan Yardımcısı Pınar Tarlak, dört temel taleplerini anlatmak için çadırlar kurduklarını, fakat çadırların kuruluşlarından bu yana polisin baskısına uğradığını hatırlattı.

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu İstanbul 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sebahat Tuncel, Türkiye'nin temel sorununun Kürt sorunu olduğunu belirterek, Türkiye'de 30 yıldır savaşın devam ettiğini kaydetti. Tuncel, Kürtler üzerindeki siyasi ve askeri operasyonların devam ettiğini vurgulayarak çözüm isteyen Kürtlerin üzerinde 2009'dan beri siyasi soykırımın uygulandığını ifade etti.

Çözüm için dört taleplerinin olduğunu, taleplerini halka anlatmak için çözüm çadırları kurduklarını söyleyen Tuncel, çadırlara müdahale edildiğini, sürekli baskılar uygulandığını belirtti. Taleplerinden vazgeçmeyeceklerini söyleyen Tuncel, "Halkımızla birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Barışı konuşacaksak, gençlerin cenazesi gelmemelidir. Operasyonlar durdurulmalıdır" diye konuştu. Başbakan'ın operasyonları durdurma konusunda sessiz kaldığının altını çizen Tuncel, şöyle konuştu: "Eğer operasyonları durduramıyorsanız, halka bunu da söyleyin. Ben durduramıyorum, bu ülkeyi yönetemiyorum deyin. Bu halk demokratik sivil anayasa sözünü şimdiden sizden bekliyor." Tuncel, Kürtlerin baskılara rağmen hala mücadele ettiğini ve bunun barış sağlanıncaya kadar devam edeceğini belirtti. (İSTANBUL)

www.evrensel.net