25 Nisan 2011 10:31

Norveç’te 1 Mayıs tüm ülkede kutlanacak

Dünya işçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayısa sayılı günler kalırken, her yıl olduğu gibi bu yıl da Norveç’te ülke genelinde kutlanacak. Bu yılki 1 Mayısta Norveç Sendikalar Konfederasyonu LO “İş refah verir” sloganını temel slogan olarak seçti.Bu 1 Mayıs kutlamalarında

Norveç’te 1 Mayıs tüm ülkede kutlanacak

Paylaş
Mahmut Algünerhan

Dünya işçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayısa sayılı günler kalırken, her yıl olduğu gibi bu yıl da Norveç’te ülke genelinde kutlanacak. Bu yılki 1 Mayısta Norveç Sendikalar Konfederasyonu LO “İş refah verir” sloganını temel slogan olarak seçti.

Bu 1 Mayıs kutlamalarında hemen hemen tüm illerde öne çıkan ortak talepler, var olan emeklilik yasasının korunması, refah devletinin yükseltilmesi, özelleştirmeye karşı çıkılması ve İsrail’in boykot edilmesi gibi sloganlar oluyor. Ayrıca, LO’nun her yıl 1 Mayısta topladığı yardımlar, bu yıl İşçi Partisi (AP) ve Norveç Halk Yardımı adlı kurum ile birlikte Filistinli göçmenler için toplanacak. LO bu  kampanya ile, Gazze’de, Batı Şeria’da ve Lübnan’da yaşayan  Filistinli göçmenlere dikkatler çekmek istiyor ve bunu geçen yıldaki gibi “Halk dünyayı değiştirir” sloganı ile yapıyor. Oslo’daki kutlamada belirlenen diğer sloganlar: “ “Sosyal refah kesintilerine hayır- hasta ve özürlüleri cezalandırma”, “Kalıcı istihdam olanlara sözleşme” (Oslo/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Latin Amerika sel altında

SONRAKİ HABER

Röveşatanın tarihi: Kim icat etti, ilk nerede görüldü?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa