19 Şubat 2011 00:30

İşten atılan Tecasa işçilerinin direnişi sürüyor!

BURSA’da faaliyet gösteren Tecasa fabrikasında çalışan 3 işçi, sendikalaşma mücadelesinin sonrasında 26 Ocak günü işten atılmıştı. Direnişteki işçiler sabah vardiyasıyla fabrika önüne gelip, akşam iş çıkışına kadar kurdukları çadırın ve yaktıkları ateşin yanında eylemlerini sürdürüyo

İşten atılan Tecasa işçilerinin direnişi sürüyor!

Paylaş
Önen Ersin / Erkan Erben

BURSA’da faaliyet gösteren Tecasa fabrikasında çalışan 3 işçi, sendikalaşma mücadelesinin sonrasında 26 Ocak günü işten atılmıştı. Direnişteki işçiler sabah vardiyasıyla fabrika önüne gelip, akşam iş çıkışına kadar kurdukları çadırın ve yaktıkları ateşin yanında eylemlerini sürdürüyorlar.
20 günü aşkın süredir fabrika önünde bekleyen işçilere; Tecasa’da çalışan arkadaşları her fırsatta desteklerini sunuyorlar. Fabrikada çalışan işçiler de 08.00’de fabrikaya giriş yaparlarken, 10.00’da ve 15.00’de çay molalarında, 12.30’da öğlen yemeğinde ve 18.00’de çıkış yaparlarken, işe geri alınmak için direnen arkadaşlarına çaylarıyla ve yiyecekleriyle destek veriyorlar.
Her molada sloganlarla fabrikadan çıkarak, arkadaşlarının yanına gelen işçiler gazetemize sendikalaşma nedenlerini ve fabrikalarında sürdürdükleri mücadelelerini anlattılar.

HAKKIMIZI ELDE ETMEK İÇİN

9 yıldır fabrikada çalışan Mustafa Yıldızgöl bugüne kadar patronun hep kendi çıkarını düşündüğünü işçilerini hiç düşünmediğini vurgulayarak, bunun sonucunda kendi haklarını elde etmek için sendikalaşma mücadelesine girdiklerini belirtti.
Bugüne kadar Tecasa işçilerinin bütün fedakarlıkları yaptıklarını fakat bunun karşılığını göremediklerini belirten Özer İkkan “Bugüne kadar fabrikada çalışan arkadaşlarımız iş olmadığı bahanesiyle işten atıldı, maaşlarımız aksadı, fazla mesailere kaldık. Bu sorunlar çözülmeyince de en büyük hakkımız olan sendikalaşma hakkımızı kullandık” dedi. Bütün Tecasa işçilerinin bu hakkı kazanmak için birlik olduğunu belirten, İkkan bu haklarını alana kadar mücadele edeceklerini söyledi.
Fabrikada bölüm şefi olarak çalışan Metin Çelebi, sosyal hakların düzenlenmesi, insanca çalışma koşullarının sağlanması için mücadele ettiklerini belirterek; bu mücadelede kararlı olduklarını vurguladı.

ATILMA SEBEBİ SENDİKALAŞMA

İşten atılmadan önce, 9 yıl Tecasa’ya emek verdiğini ve bu 9 yıllık emeğinin sonunda bölüm şefi olduğunu belirten Kadir Demirok bölüm şefi olmasının üzerinden 6 ay geçmeden kendisini kapı önünde bulduğunu söyledi.
Demirok, işten atılmalarına gerekçe olarak “teknolojik gelişmeler”in gösterildiğini fakat gerçek nedenin sendikalaşma mücadeleleri olduğunu belirterek “İşten atıldığımızdan bu yana fabrika önünde direniyoruz. Direnişimiz 20 günü geride bırakmasına rağmen coşkumuzdan, inancımızdan bir şey yitirmedik, ilk günkü coşkumuz sürüyor” şeklinde konuştu.
Sendikanın yetki belgesinin fabrikaya geldiğinin altını çizen Demirok, işverenin tutumuna göre mücadelelerini her yoldan devam ettireceklerini vurguladı.
Kişilerle problemleri olmadığını söyleyen Demirok, sendikalarının kabul edilip kendilerinin de işe geri alındıkları takdirde eylemlerini sonlandıracaklarını; aksi takdirde direnişlerini sonuna kadar sürdüreceklerini vurguladı. (Bursa/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Taciz iddialarına sessiz kalan rektörlüğe protesto

SONRAKİ HABER

Ne olacak bu Brexit’in hali?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa