Erkeklik değil erkek  ‘egemenliği’ ortadan kalkmalı

Erkeklik değil erkek ‘egemenliği’ ortadan kalkmalı

TTB Kadın Hekimlik ve Sağlık Kolu, tecavüzün, erkeklerin kadınların emeklerini ve bedenlerini denetlemesinin araçlarından biri olduğunu, tecavüz suçunun engellenmesi için erkek egemenliğinin ortadan kaldırılması gerektiğini kaydetti.Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kadın Hekimlik ve Sağlık Kolundan dün yapılan açıklamada, tec

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kadın Hekimlik ve Sağlık Kolundan dün yapılan açıklamada, tecavüz olayları için “Erkeğin hadım edilmesi” çözüm önerisine  ve Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker’in “Dekolte giyen kadınların tecavüzü davet ettiği” açıklamasına tepki göstererek, bunların aynı zihniyetin ürünü olduğu ifade edildi. Açıklamada, bu şekildeki erkek egemen zihniyet için kadının varlığının bile tecavüze davetiye olduğunun altı çizildi.

KADINA BASKI, ARTIK DEVLET POLİTİKASI

Kadınlara yönelik baskıların neredeyse bir devlet politikası haline geldiği belirtilen açıklamada, Başbakanın, “Kadınların erkeklerle eşit olmadığı” şeklindeki açıklamalarının kadınları şiddete açık hale getirdiğine dikkat çekildi. “Evlilik içi tecavüz de mi dekoltenin marifeti? Muhafazakar, dindar çevrelerde, giysileri kadınları taciz-tecavüzden korumaya yetiyor mu?” diye sorulan açıklamada, tecavüzün bu çevrelerce mazur görüldüğü ve gizlendiği kaydedildi. Açıklamada, “Dekolte giyen kadınların da tecavüzde suçlu olduğu” sözlerinin tecavüzü olağanlaştırdığı ve bunları söyleyenlerin de suç işlediği belirtildi.  Açıklamada, ”Bu zihniyet;  kadın öğrencilerin dışarıya çıkışlarını sınırlamaya çalışan yurt müdürlerinin, kadınların kıyafetleri nedeniyle görevden alınmasına neden olan yetkililerin, kadınlara yönelik erkek şiddeti karşısında namus bahanesiyle haksız tahrik indirimi veren hakimlerin zihniyetiyle paraleldir” denildi.

SUÇUN KAYNAĞI ARAÇTA DEĞİL, KADINA BAKIŞTA

Tıbbın bir cezalandırma yöntemine araç edilmesinin etik değerlere aykırı olduğu belirtilen açıklamada, suçun kaynağını kullanılan araçta değil kadına bakışta aramak gerektiği ifade edildi. Açıklamada tecavüzün bir suç olduğu ve nedeninin testosteron değil, erkek egemenliği olduğu bir kez daha vurgulanarak, suçun önlenmesi için kadınları ikincilleştiren, onları şiddete karşı savunmasız bırakan erkek egemenliğinin ortadan kaldırılması olduğu kaydedildi.   (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net