Birliklerini bozmayacaklar

Birliklerini bozmayacaklar

Samsun BAT işçileri, direnişlerinin sona ermesinin ardından Atakum Türk-İş Eğitim Merkezi’nda toplantı yaptı. Direnişin tam başarıya ulaşmasa da önemli kazanımlarla sonuçlandığına dikkat çeken işçiler, sendikal örgütlülüklerinden vazgeçmeyeceklerini ve birlikte hareket etmeye devam edeceklerini bildirdiler.

100’ÜN ÜZERİNDE İŞÇİ KATILDI

Toplantıya Tek Gıda-İş genel merkez yöneticileri Mecit Amaç ve Suat Karlıkaya ile İş Yeri Temsilcisi Vedat Altun, Türk-İş Samsun Bölge Temsilcisi ve bazı şube yöneticileri, Amerika’dan gelen  Tarım İşçilerini Örgütleme Komitesi (FLOC) Başkanı Baldemar  Velasguez, Meksilalı Tütün Toplayıcıları Sendika Üyesi Diego Reyes, Çok Uluslu Şirketler Araştırma ve Eylem Uzmanı Burcu Ayan ve sendikalı sendikasız 100’ün üzerinde işçi katıldı.

Toplantıda konuşan Tek Gıda-İş Genel Sekreteri Mecit Amaç, fabrikada bir direniş yaşandığını, taleplerinin atılan işçilerin geri alınması olduğunu söyledi. Amaç, bu talebi başaramadıklarını ancak şirketlerle yapılan anlaşma ve işçilerin büyük çoğunluğunun isteğiyle verilen ücretlerin 2-3 kat artırılmasını sağladıklarını dile getirdi. Amaç, “Önemli bir deneyimi birlikte yaşadık. Her şey ortada sendikalı örgütlü olmanın önemini bir kez daha yaşayarak öğrendik. Bundan sonra  fabrikada hiçbir ayrım yapmadan sendikada örgütlenelim  birlik olalım bizi farklı adlarla bölmelerine izin vermeyelim. Ne olursak olalım bizim fabrikada tek kimliğimiz adımız var o da işçidir” diye konuştu.

ELEŞTİRİ GELİŞTİREN BİR ANLAYIŞLA YAPILMALI

İşçilerin sendikacı olarak kendisine ve sendikanın işleyişine tepki gösteresbileceklerini ve eleştirebileceklerini ifade eden Amaç, “Ancak bu sendikayı yok eden, örgütlülüğü zayıflatan bir anlayışla değil, geliştiren bir anlayışla yapılmalı. Çünkü sendika her şart altında gereklidir” dedi. 3 Mayıs’ta şirketin genel merkez yöneticileriyle görüşeceklerini ve yaşanan sorunları görüşerek çözme yoluna gideceklerini dile getiren Amaç, sendikasız işçilerin de o tarihe kadar beklemesini ve bu görüşmeden sonra sendikaya üye olmalarını istedi.

Atılan işçilerden İş Yeri Temsilcisi Vedat Altun da bütün eksiklerine rağmen bir direniş sergilediklerini ve direnişin kazanımla sonuçlanmasının sendika sayesinde olduğunu söyledi. Altun “Bundan sonra yapılacaklar bellidir. Bütün arkadaşlarımız örgütlü bir şekilde birbirini tutunarak yola devam edeceklerdir. Ben bundan sonra da yanınızda olacağım” dedi.

İŞÇİ SENDİKASINA SAHİP ÇIKACAK

Tek Gıda-İş Genel Merkez Yöneticisi Suat Karlıkaya da yaşanan direnişten sonra her şeyin netleştiğini kaydetti. Karlıkaya “Geçmişte yaşadığımız eksiklere ve yanlışlara takılıp kalamayız. Bundan sonrası için fabrikada tek vücut olmak, sendikayı korumak ve güçlendirmek gerekiyor. İşçileri bölmelerine izin vermemeliyiz” dedi.

İşçilerden Hüsamettin Ünal ise çalışmaya devam eden işçilerin sendikalarına güvendiğini, sendikadan asla vazgeçmeyeceklerini dile getirdi. Sendikacıların da bunu görerek rahatlıkla masaya yumruklarını vurmaları gerektiğini ifade eden Ünal, işçilerin sendikalarına sahip çıkacağını söyledi. Diğer işçiler de yaptıkları konuşmalarda sendikasız işçilere sendikaya üye olmaları çağrısı yaptılar. Patronun sendikasız işçiler üzerinde baskı kurduğunu ama korkunu kimseye faydasının olmayacağını anlatan işçiler, patronun sendika olmaması halinde her saldırıyı kolaylıkla yapabileceğini dile getirdiler. İşçiler performans değerlendirmesine de kesinlikle karşı çıkılması gerektiğini bildirdiler.  Burcu Ayan da işçilerin mücadelelerini uluslararası platformlara taşıyacağını ve işçilere destek vereceğini söyledi. (Samsun/EVRENSEL)

www.evrensel.net