‘İş değil ölüm vaat ediyorsun’

‘İş değil ölüm vaat ediyorsun’

Termik santral istemeyen Bartınlılar 5 bin kişi ile yürüdü. Bartın’da termik santrallere tepki amacıyla düzenlenen miting, içinde 120 kuruluşun yer aldığı Bartın Platformu tarafından düzenlendi. Mitingde santrali yapacak olan Hema’nın ş vaadiyle insanları kandırmaya çalıştığına dikkat çekilerek, şirketin aslında iş

‘Bartın’da Yaşıyorum, Yaşayacağım’ sloganıyla düzenlenen mitinge çeşitli siyasi partilerin milletvekili adayları ile yerel yöneticiler de katıldı. Mitinge İstanbul, Samsun, Bursa, Kastamonu, Zonguldak’tan da katılımlar oldu.

‘Çeşm-i Cihan Amasra’ya termik santral istemiyoruz’, ‘Bana kirli bir yarın bırakmayın’, ‘Havama, suyuma dokunmayın, geleceğimi karartma’, ‘İş değil ölüm vaat ediyorsun’ ‘Hema defol bu memleket bizim’ yazılı dövizlerle yürüyen termik santral karşıtı Bartın Platformu üyeleri, sloganlar atarak Yukarı Çarşı Meydanı’na kadar yürüdü.

Ellerine aldıkları marul, pırasa ve sebzelerle termik santral mitingine destek veren kadın çiftçiler ise “Marulumuza, sebzemize dokunmayın” şeklinde slogan attı.

BARTIN’DA İKİNCİ HOPDEDİKS

Termik santral mitingine katılan Yaşar Yolcu (51) isimli 2 çocuk babası çiftçi ise herkesi şaşırttı. Miting meydanında soyunan Yaşar Yolcu, pijama ve atletiyle, 2001 yılındaki termik santral eylemine katılan Bartınlı Karasu Köyü Muhtarı hopdediks Fahrettin Küçükaltay’ı hatırlattı. Hopdediks, ilk olarak Bergama’da siyanürle mücadelenin simgesi olan ve yaşamını yitiren Bayram Kuzu’ya aitti.

HEMA şirketinin 2 bin 640 Megawatlık kuracağı termik santralde bir günde yakacağı 24 bin ton kömürün Bartın’da bir yılda yakıldığını açıklayan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, “Bizler bir yılda yakılan kömürün dumanından yaşayamaz hale geliyoruz, termik santralin bir günde yaktığı kömürün zararı karşısında nasıl yaşarız. Gelecek nesle iyi bir Bartın bırakmak istiyorsak, bu santralin kurulmasına izin vermeyeceğiz. Santralin kurulması ile ilgili aldatmacalar yapıyorlar. Bartın’ın hiçbir yerinde termik santral istemiyoruz. Kentine, havasına, suyuna sahip çıkmak için düzenlenen mitinge katılan binlerce kişiye teşekkür ediyorum.” dedi.

Amasra Belediye Başkanı Emin Timur da dünyanın gözü diye tabir edilen Amasra’ya ve Bartın’a termik santral kurulmaması için ellerinden gelen mücadeleyi göstereceklerini söyledi.

Termik santral mitinginde, Yukarı Çarşı Meydanı’nda gerçekleşen konuşmalarda CHP Bartın Milletvekiline söz verilmemesi tartışmalara neden oldu. (BARTIN)

www.evrensel.net